Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Může výsledek amerických voleb do kongresu něco změnit?

Investice 07.11.2018 | 17:30 0 Komentářů

Tentokrát to vypadá, že volby skončily tak, jak průzkumy veřejného mínění a političtí analytici očekávali, tedy, že demokrati převezmou kongres a republikáni si udrží mezní vliv v senátu.

Někteří to považují za nevyhnutelnou reakci proti nekonvenčnímu Bílému domu a je otázka, zda to znamená něco pro investory. V krátkodobém horizontu nepochybně ne, ale když vyhlížíme dále do roku 2019, mohlo by to být zpětně viděno jako další impuls pro domácí růst.

Důvodem po „Trumpův náraz“ po volbách v roce 2016 bylo panující přesvědčení, že ekonomická agenda bude zaměřena na lokální úroveň, zejména na investice do infrastruktury. Dosavadní pokrok však v této oblasti neproběhl, jelikož jiné otázky – daňová reforma (dosažená) a reforma zdravotnictví (neúspěšná) – měly přednost. Pokud se vrátíme k volební kampani v roce 2016, investice do infrastruktury byly postavené vysoko v prioritách demokratů a Clintonové.

Je možné, že potřeba domácích investic do infrastruktury a jiný pohled demokratů na rozpočtový schodek můžou změnit situaci. Jakýkoli vývoj v tomto směru by podpořil celkovou ekonomiku, další prosazování růstu mezd na již napjatém trhu práce a potenciálně by mohl být výzvou ohledně očekávání politiky FEDu pro příští rok.

Komentář Parase Ananda, vedoucího správy aktiv Fidelity International (Head of Asset Management)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.