Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Ministerstvo vnitra uznává adresný systém regulace hazardu. Schválilo vyhlášku Kladna

Podnikání 29.04.2021 | 10:25 0 Komentářů

Ministerstvo vnitra ČR považuje obecně závaznou vyhlášku regulující nabídku hazardních her v Kladně za dostatečně transparentní a v souladu se zákonem. Kladno přitom zvolilo takzvaný adresný systém. Vymezilo konkrétní adresy, kde se smí provozovat hazardní hry a úplně je vyloučilo z centra města.

Ministerstvo vnitra ČR se při kontrole zaměřilo především na posouzení, zda jsou přijatá pravidla dostatečně objektivní, nediskriminační, a zda neomezují svobodu hospodářské soutěže.

„Regulovat adresně nabídku hazardních her v kamenném prostředí dává smysl. Jak pro podnikatelské prostředí, tak i s ohledem na možné problémové hráče, kteří se daleko lépe zachytávají v podniku s vyškoleným personálem, než v přeci jen více anonymním on-line prostředí,“ vysvětluje logiku kladenské vyhlášky Stanislav Brunclík z České komory loterního průmyslu, která s Kladnem na vyhlášce spolupracovala.

Formální správnost vyhlášky by kromě Ministerstva vnitra ČR měl ještě posuzovat Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který obecně adresný systém považuje za jeden z možných způsobů regulace, pokud jsou jeho podmínky nastaveny dostatečně neutrálně a transparentně. Tuto podmínku podle posouzení ministerských úředníků vyhláška naplňuje: „Aktuální obecně závazná vyhláška Statutárního města Kladna 57/20 o regulaci hazardních her tedy navazuje na již dříve zavedený nediskriminační systém, který umožňuje všem majitelům nemovitostí a provozovatelům hazardních her volnou soutěž na území Kladna, vyjma jeho historického centra,“ uvádí přímo ministerstvo vnitra ve svém posouzení.

Ministerstvo poukázalo na předchozí rozhodovací praxi Ústavního soudu ČR, který se podobnými otázkami už v minulosti zabýval. Navrhoval přitom zavádění kritérií založených na vymezení územního umístění provozoven či naopak na kvalitativních základech. Příkladem prvního přístupu může být právě např. zákaz hazardu v centru města, ale také v sociálně vyloučených lokalitách, oblastech s vysokou mírou kriminality, či v rezidenčních čtvrtích. V druhém případě mohou obce akcentovat estetické a hygienické hodnoty, podrobení provozoven sledování městskými kamerovými systémy, či vyloučení míst, kde v minulosti docházelo k opakovanému páchání trestné činnosti.

Kladno vydalo diskutovanou obecně závaznou vyhláškou v prosinci loňského roku s platností od 1. ledna 2021. V současné době město povoluje provoz hazardních her v kamenném prostředí na 12 adresách. Pokračuje tak i v celkové regulaci počtu provozoven. Ještě v roce 2016 evidovalo Kladno přes šedesát heren.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.