Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Meziroční inflace v březnu dále klesla a na úrovni 1,7 % je 0,6 procentního bodu pod prognózou ČNB

Ke zmírnění meziročního růstu spotřebitelských cen přispěly v březnu především potraviny, růst zpomalil ale také v položce alkoholické nápoje a tabák.

Vývoj cen zboží a služeb spadajících do jádrové inflace byl smíšený, nicméně odhaduji, že jádrová inflace zůstala beze změny na úrovni 1,7 %, případně se od této úrovně odchýlila jen minimálně.
Inflace se druhý měsíc v řadě nachází pod dvouprocentním inflačním cílem ČNB a především je výrazně pod prognózou centrální banky.
Pro celé první čtvrtletí očekávala ČNB průměrnou inflaci na úrovni 2,3 %, skutečný výsledek ale činí 1,9 %.

Očekávám, že v dalších měsících inflace mírně vzroste, zejména pod vlivem cen pohonných hmot.
Nahoru by se měla vydat také jádrová inflace, jež reflektuje rostoucí poptávku v ekonomice a silné využití produkčních kapacit.
Nicméně: tento předpokládaný růst inflace se bude odehrávat z mnohem nižších úrovní, než jaké pro letošní první čtvrtletí předpokládala ČNB.

Je otázkou, zde celoroční průměrná inflace letos vůbec dosáhne či dokonce překoná úroveň dvouprocentního inflačního cíle.
Pro připomenutí: v roce 2017 činila průměrná inflace 2,5 %.

Z pohledu měnové politiky bude důležité, zda v dalších čtvrtletích doje k oživení jádrové inflace, což vzhledem k situaci na trhu práce a v ekonomice jako celku vnímám coby velmi pravděpodobný scénář.
Důležitý bude také vývoj kurzu koruny, která již dva měsíce fakticky neposiluje.

I nadále si myslím, že ČNB ještě jednou své úroky zvýší, právě s ohledem na vývoj kurzu koruny a na prudký růst mezd.
Pro samotné druhé čtvrtletí ale žádnou změnu úroků ČNB zjevně nelze předpokládat.
Osobně si i nadále myslím, že se zvýšení úroků můžeme dočkat na srpnovém zasedání bankovní rady, nicméně data o inflaci za letošní první čtvrtletí nebudou ČNB tlačit k žádnému spěchu.
Vzhledem k nízké inflaci pozorované v letošním prvním čtvrtletí mohou v rámci bankovní rady sílit hlasy, preferující vyčkání s dalším zvýšením úroků až na rok 2019.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.