CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

10. 02. 2022

0 komentářů

Měnově inflační armagedon v Turecku

 

Turecko zažívá turbulentní období rekordně vysoké inflace a prudkého oslabení měny. Popularita vládní garnitury se propadá, neboť prezident Erdogan je oprávněně vnímán jako hlavní viník současné situace. Ke smůle Turků je současné uklidnění s vysokou pravděpodobností pouze přechodné a dříve či později budou muset turecké autority přistoupit k zavedení dalších nepopulárních opatření na podporu liry.

Loading



 

Turci v lednu tvrdě pocítili další důsledky extravagantní hospodářské politiky prezidenta Erdogana, které tentokrát nabraly podobu skokového zvýšení cen elektřiny a plynu. Zvýšení cen elektřiny až o 125 % bylo navíc doprovázeno růstem cen potravin o 57 % a prudkým růstem životních nákladů u řady dalších položek. To vyústilo v nejvyšší inflaci za posledních dvacet let. Ta navíc neřekla poslední slovo a v průběhu jara bude atakovat hranici 60 %.

Drahota se stává klíčovým tématem politického boje, který se bude dále vyostřovat spolu s přibližujícím se termínem prezidentských a parlamentních voleb. Podle předvolebních průzkumů je pozice prezidenta Erdogana a jeho strany nejslabší od roku 2002, kdy se Erdogan chopil moci. Preference strany Spravedlnosti a rozvoje se pohybují mezi 30 a 35 procenty a k dosažení parlamentní většiny by nemusela nestačit ani případná podpora nacionalistů. Popularita samotného Erdogana poklesla na nejnižší úroveň od roku 2015.

Ztrátě podpory voličů se lze jen těžko divit, neboť hlavní příčinou současného stavu jsou zásahy prezidenta Erdogana. Ten donutil centrální banku ke snížení úrokových sazeb až na úroveň 14 % veden snahou podpořit domácí ekonomiku a představou, že vysoké úroky jsou příčinou dlouhodobě vysoké inflace v Turecku. K smůle Turků praxe jeho teorii vyvrátila a snížení úrokových sazeb hluboko pod inflaci vyvolalo mezi investory a zejména mezi samotnými Turky paniku, která stlačila hodnotu liry na polovinu.

To donutilo Erdogana k reakci a centrální banka připravila balíček podpůrných opatření s cílem zvýšit atraktivitu lirových instrumentů. Jeho klíčovou položkou jsou měnově zajištěné terminované účty, u kterých se centrální banka zavázala kompenzovat jejich držitelům hypotetické ztráty z oslabení liry, které by převýšily úroky poskytované bankami. Nová opatření zatím slaví úspěch. Lira odmazala čtvrtinu ztrát a v posledních týdnech vykazuje až překvapivou stabilitu. Objem zajištěných depozit vzrostl na začátku února na 22 miliard dolarů, což odpovídá cca 3 % tureckého HDP. Daří se tak alespoň částečně snižovat vysokou dolarizaci turecké ekonomiky, kde podíl cizoměnových vkladů překročil 60 % a podíl cizoměnových úvěrů se přiblížil 40 %. S cílem změkčit sociální dopady prudkého růstu cen vláda zvýšila minimální mzdu o 50 % a nejnižší důchody o 66 %. Většina důchodců i zaměstnanců však zažije další významný pokles reálného příjmu, který jenom zvýší jejich nespokojenost s Erdoganovou vládou.

REKLAMA

Situace zůstává i přes krátkodobý úspěch vládní politiky neudržitelná. Případný nepříznivý vývoj na globálních finančních trzích a nízké úrokové sazby dříve či později povedou k obnovení tlaků na oslabení liry a vynutí si reakci tureckých autorit. První linií obrany bude pravděpodobně zavedení dalších administrativních opatření, která ztíží a prodraží měnovou konverzi lirových instrumentů. To podle našeho názoru nebude stačit a Erdogan bude muset spolknout hořkou pilulku ve formě limitovaného zvýšení úrokových sazeb. Konec konců má silný politický instinkt a v minulosti dokázal své názory a politiku změnit, pokud mu to přineslo politické body. Doufejme, že to dokáže i nyní a včas zabrání opakování panických prodejů ze závěru loňského roku.

Martin Pohl

makroekonomický analytik

Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024