Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Maďarská centrální banka opět využila nestandardní nástroje měnové politiky

Banky 28.03.2017 | 16:54 0 Komentářů

Maďarská centrální banka dnes výrazně snížila limit pro vstup komerčních bank do tříměsíční depozitní facility a to z původních 750 mld. HUF na 500 mld. HUF. Centrální banka se tak snaží dát trhům jasný signál, že hodlá udržovat měnovou politiku i nadále velmi uvolněnou a to i navzdory rostoucí inflaci. Ta v únoru vyskočila na 2,9 % a téměř se dotkla 3% inflačního cíle.

Podle centrální banky se však jedná pouze o dočasný jev, způsobený především efektem statistické základny. Inflačního cíle dosáhne podle centrální banky inflace až v H1 18. Do té doby je v používání nestandardních nástrojů měnové politiky centrální banka připravena pokračovat. Odhad inflace pro rok 2017 banka revidovala z původních 2,4 % na 2,6 %. Maďarský forint reagoval mírným oslabením o 0,2 % na 309,5 HUF/EUR.

V regionu bude zítra zveřejněna pouze míra nezaměstnanosti v Maďarsku. Ta by měla v únoru o další desetinu poklesnout na 4,3 %. Stejně jako ve zbytku regionu klesající míra nezaměstnanosti tlačí mzdy směrem nahoru, což se odráží v rostoucí spotřebě domácností. Ta je i v Maďarsku podstatným zdrojem hospodářského růstu.

 

JANA STECKEROVÁ
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.