Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Lidé více utrácí a příliš nemyslí na horší časy

Makro BH Securities 29.06.2018 | 10:08 0 Komentářů

„Češi málo spoří a většinu dodatečně vydělaných peněz hned zase utratí. Rostoucí příjmy sice navyšují životní úroveň lidí, ale pokryjí jen růst spotřeby a na úspory již moc finančních prostředků nezbývá,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Ekonomika České republiky je postavena na zdravých základech. Rostoucí příjmy domácností nebrání vysoké ziskovosti firem a jsou proto v současné fázi hospodářského cyklu udržitelné. Vyšší spotřeba domácností podporuje ekonomický růst a firemní investice navyšují produktivitu práce,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly reálné příjmy domácností o 4,2 procenta proti předchozímu čtvrtletí. Růst příjmů vedl k růstu spotřeby domácností, která se zvýšila o 5,5 procenta. Dobrou zprávou je, že růst příjmů domácností je udržitelný. Většina příjmů je totiž generována z mezd, které jsou závislé na kondici podnikatelského sektoru. Vyšší mzdy jsou kompenzovány vyšší produktivitou práce, která se odvíjí od investic firem do nových technologií. Ziskovost tuzemských firem je i při vyšších mzdových nákladech nadprůměrná v rámci Evropské unie.

Průměrný měsíční příjem, který na rozdíl od průměrné mzdy počítá se všemi obyvateli České republiky, dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku úrovně 24 305 korun. Lidé, kteří chodí do práce, se přitom mají lépe než ostatní, protože jejich průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosahuje hodnoty 31 576 korun. Lidé většinu svých příjmů utratí a v průměru uspoří pouze 1 383 korun měsíčně.

Český statistický úřad rovněž zpřesnil odhad hrubého domácího produktu za 1 čtvrtletí 2018. Meziroční růst podle nových údajů dosáhl hodnoty 4,2 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.