CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

19. 04. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Lidé chtějí od nového penzijního systému hlavně garance

 


 

Možnost vyvést 3 % z průběžného systému a přidat si 2 % z vlastního by mohlo v příštím roce využít až jeden milion lidí. Podle průzkumu PFČP má o nově zaváděný 2. pilíř zájem až 20 % lidí ve věku 25 – 60 let. Jednou z výhod, kterou potenciální klienti vnímají, je přehled o budoucích příjmech.

To, co potenciální zájemce o spoření ve 2. pilíři zajímá nejvíce, je bezpečí ukládaných prostředků. Při rozhodování o tom, zda do 2. pilíře vůbec vstoupit, proto budou požadovat od státu garance. Až pro 2/3 lidí bude zásadní informací to, jakým způsobem budou jejich prostředky zabezpečeny proti vytunelování. „Jedním ze základních principů reformy je přitom oddělení majetku penzijních společností od majetku fondů. Lidé o této podmínce zatím nejspíš nevědí,“ domnívá se Libor Pergl, ředitel pro obchod a marketing PFČP.

Stejnou optikou pak budou potenciální klienti vybírat penzijní společnost, které své prostředky na penzi svěří. Rozhodne garance zabezpečení vkladů i zajištění výnosů. Více než 80 % lidí považuje „zajištění/pojištění“ vkladů pro vstup do systému za důležitý parametr. „Pro potenciální klienty bude důležitá důvěryhodnost společnosti, které svěří své peníze. Bude je zajímat, zda je stabilní, jak je na trhu dlouho, jak je veliká, kolik má klientů, kolik peněz spravuje,“ vysvětluje Libor Pergl z PFČP.

Přestože lidé na 2. pilíři oceňují možnost zvolit si investiční strategii a tím přímo ovlivnit výši zisku, z průzkumu vyplynulo, že klienti budou spíše konzervativní. Až 2/3 respondentů deklarovaly, že při investování peněz na důchod nemusí mnoho vydělat, ale chtějí mít záruku návratnosti. Uvedené preference se přitom neliší podle věku. „Jde-li o peníze na důchod, mladí lidé nejsou ochotnější pouštět se do risku více než staří. To je pro nás docela překvapivé zjištění,“ přiznal Libor Pergl z PFČP.

 Průzkum realizovala pro největší tuzemský penzijní fond agentura Factum Invenio na vzorku 600 lidí ve věku 25 – 60 let.

REKLAMA

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

počítadlo - matematika

Nižší důchody se v roce 2020 zvýší více

V českém důchodovém systému je výrazným způsobem zastoupen prvek „solidarity“, a to zejména při výpočtu starobního důchodu. I každoroční zvyšování důchodu v roce 2020 je však výhodnější pro lidi s nižšími důchody.

Text: Petr Gola

24. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *