CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

22. 06. 2016

2 komentáře

Subjekty:

Kvůli šedé ekonomice přichází stát ročně o více než 109 miliard, říká studie

 


 

Podle studie, kterou vypracovaly mezinárodní síť poradenských firem EY a společnost MasterCard, přichází stát kvůli šedé ekonomice ročně o více než 109 miliard korun. Studie byla prezentována na setkání se Svazem průmyslu a dopravy a zabývala se tématem šedé ekonomiky v České republice. Podle posledních dostupných výpočtů činila odhadovaná výše šedé ekonomiky 11,3 % HDP.

Trend klesajícího podílu šedé ekonomiky k HDP země byl zastaven světovou finanční krizí v roce 2008. Zatímco mezi lety 2004 a 2008 došlo se snížení šedé ekonomiky o téměř 3 procentní body, v roce 2009 se tento trend obrátil a do roku 2010 vzrostla šedá ekonomika o 1 procentní bod.

Převážnou část šedé ekonomiky tvoří tzv. pasivní složka (zhruba 90 %), jejíhož výrazného snížení lze docílit například podporou elektronických plateb, které na rozdíl od transakcí v hotovosti znemožňují provádění neregistrovaných transakcí. Na celkové pasivní šedé ekonomice má z hlediska sektorového rozdělení dominantní podíl odvětví potravin, nápojů a tabáku (39,6 %). Dále následuje sektor HORECA (restaurace, kavárny, bary a další gastronomická zařízení) s 12,5% podílem. Třetím v pořadí je automobilový a motocyklový průmysl, zejména ve spojitosti s opravnami a servisními službami (8,6 %). Na druhém konci žebříčku lze zmínit např. veřejnou hromadnou dopravu (3,3 %), ubytovací zařízení (3,6 %) či sektor s oblečením a obuví (3,9 %).  

Vysoká úroveň šedé ekonomiky má vážné ekonomické a sociální dopady na celou společnost. Mezi negativní důsledky patří např. nižší množství a kvalita veřejných statků, což se projevuje nedostatkem peněz v jednotlivých sektorech (zdravotnictví, školství), narušení hospodářské soutěže na trhu či degradace a podfinancování ekonomických a sociálních institucí. Prostřednictvím těchto kanálů se zpomaluje i celkový hospodářský růst země. 

Studie navrhuje několik možných řešení této problematiky. Mezi stěžejní návrhy patří:

REKLAMA

  • elektronické vyplácení mezd na bankovní účet nebo alternativně předplacenou kartou – zvýšení vládních příjmů o 1,4 miliardy Kč

  • elektronické vyplácení vládních transferů, důchodů a sociálních dávek – zvýšení vládních příjmů o 5,1 miliardy Kč

  • pobídky pro obchodníky – zvýšení vládních příjmů o 5,6 miliardy Kč

  • pobídky pro spotřebitele – zvýšení vládních příjmů o 26 miliard Kč

    REKLAMA

  • fiskální pokladny – zvýšení vládních příjmů o 5,7 miliardy Kč

  • zavedení limitu na hotovostní platby

 „MasterCard se intenzivně věnuje tématu šedé ekonomiky a snaží se proaktivně spolupracovat s vládami jednotlivých států v regionu,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko, a dodává: „V České republice společnost MasterCard vítá iniciativu registrace transakcí a je zastáncem dalších opatření, např. aktivní podpory zavedení POS terminálů v maloobchodním sektoru tak, jak je tomu třeba v Itálii.“

„Problematika šedé ekonomiky je v současné době více než aktuální. Naše spolupráce s MasterCard měla za cíl vypracovat nezávislou odbornou analýzu, která se kromě evropských zemí zaměřuje detailně i na situaci v České republice,“ říká Marek Rozkrut, partner a hlavní ekonom EY v Polsku.

Společnost MasterCard podporuje i další řešení, jež mají spojitost s veřejným i soukromým sektorem. Mezi úspěšné projekty patří např. koncept Smart Cities, který přináší moderní dopravní řešení do mnoha českých a moravských měst.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Gauner

    22 června, 2016

    Výpočet je jen vnitřní a studie zamlčuje 90% zisků v moci prodaného zahraničního kapitálu, oproti pouhých 10% vnitřních problémů ČR.Ostatně každý ví, že jsou to problémy pouze špatného politického investování, které se svádí na ty, co jsou pod nimi.Poukazování na šedou ekonomiku si kdokoli může dnes vytvořit jak se mu zachce a z hlediska moci a tlaku, je to zmatené a nepřehledné. Co je 109 miliard, oprati mnoha biliónů zahraniční ekonomiky, která nám tu vládne a pro které se hromadí daně, bez jakékoli pomoci vnitřní ekonomice.
    Vidíme to na stále rychlejším se zvyšujícím se dluhu 180 tisíc na osobu. Kdo se naučil jen brát, ten se už nenaučí dávat tak, aby se mu to vypláceno.Drancovat a zničit firmy je jednodušší, když jsou vládní příjmy již pod hranou.Když nebude schopnost splácet dluhy a platit daně, systém se zbortí a vyhlásí se bankrot státu, nad kterým si vrchnost umyje upatlané ruce od bonbónů.Co potom? Jenom masivní dovozy s malým vývozem již nic neřeší.A obrovské vývozy zahraničních firem nikoho nepálí. Neboť, jakoby neexistovali.Daňové úniky z nich jsou obrovské.Spoléhat se pouze na vnitřní automobilový motor a hloupost kupujících kteří šedost podporují není řešení.Inflace se tak může změřit jakkoli. Ekonomika je v troskách, mele z posledního a zahraniční studie tomu dává korunu na hlavní aktéry státu, v kterém již lidé nic nevlastní.Jen své životy a dluhy. Co na to dále říci?

    Odpovědět

  • Angelus

    23 června, 2016

    Mě přijde fascinující jak zloděj, který si z nějakého důvodu dělá nárok na podíl z čehokoliv co se vytvoří a vyprodukuje si vydává PR články, že existuje určitá skupina neovcí, která si dovoluje mu výpalné z části své práce neplatit. Aneb jsi jen otrok a běda pokud si dovoluješ okrádat svého pána.
    Naštěstí to chápe už velká spousta lidí. Sám jsem byl svědkem, jak pán při placení v pneuservisu na otázku zda chce doklad odpověděl „nechci, ještě byste to zdanil a to by mě mrzelo“.

    Odpovědět