CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

18. 05. 2015

0 komentářů

Kupeg: Byla by škoda, kdyby vaše obchodování ohrozila politika

 


 

„Můžete mít své dodavatele skvěle prověřené, ale stejně to nemusí stačit,“ říká Michal Veselý, generální ředitel společnosti Kupeg úvěrová pojišťovna. Museli byste například vědět, že v prosinci loňského roku uvalilo Bělorusko třicetiprocentní daň na veškeré nákupy cizí měny. To ve spojení s povinným odprodejem cizí měny (50 %), kterou vývozci získávají od svých klientů, znamená zásadní problém pro schopnost běloruských podniků platit svým dodavatelům. Další příkladem může být Ukrajina, kde platí povinnost odprodat 75 % cizí měny získané ukrajinským vývozcem od jeho klienta. Při nákupu cizí měny je vyžadováno potvrzení od daňového úřadu, že klient má vše zaplaceno. Pokud tedy má odběratel problém s lokálními daněmi, bude mít problém koupit cizí měnu a platit dodavateli. Jinými slovy je Ukrajina velmi blízko ještě tvrdším omezením podobným v Bělorusku. „Dá se očekávat, že narušení schopnosti koupit si cizí měnu pro úhradu svých závazků se bude přinejmenším opakovat. To je přesně ono politické riziko, před kterým kryjeme naše klienty,“ dodává Michal Veselý z Kupegu.

To jsou jenom dva příklady z evropských zemí. Obchodujete-li ještě mnohem dál, je riziko neznalosti prostředí větší. Úvěrová pojišťovna má díky specializovanému analytickému týmu přehled o všech zemích, kam se rozhodnete exportovat.

Ne vždy bývají politická rizika automaticky pokryta. „Našim klientům se snažíme nabízet komplexní služby a vzhledem k tomu, že export s sebou nese nejen komerční, ale také politická rizika, je krytí politických rizik nedílnou součástí pojištění pohledávek u naší společnosti,“ říká Michal Veselý. „Přestože pojištění nových dodávek do země, která se ocitla ve složité situaci je problematické, exportéři, kteří své obchody průběžně pojišťovali, dostanou zaplaceno, ať už situace dopadne jakkoli,“ dodává Michal Veselý. Součástí produktu pojištění pohledávek je ve společnosti KUPEG také možnost spolupráce při vymáhání pohledávek. Specialisté společnosti KUPEG disponují potřebnými zkušenostmi a spolupracují s prověřenými partnery po celém světě, díky nimž jsou schopni zajistit vymáhání pohledávek téměř kdekoli na světě. To řada klientů oceňuje především při exportu na mimoevropské trhy, s nimiž nemají zkušenost.

Firmy nemají mnoho jiných možností, jak se chránit před neočekávanými událostmi: mohou šetřit a vytvářet vlastní rezervy, ale takový kapitál pak nemohou investovat do rozvoje svého podnikání. Úvěrové pojištění navíc není drahé, pojistné představuje pouhá promile z objemu obchodu. „Firmy by pojistné neměly vnímat jako nákladovou položku, ale jako způsob, jak si uvolnit vlastní prostředky pro rozvoj podnikání. A to je určitě mnohem levnější řešení, než si peníze půjčit anebo riskovat, že se kvůli neplatičům samy dostanou do potíží,“ dodává Michal Veselý. Pojištění pohledávek je stále nejefektivnějším nástrojem, jak eliminovat podnikatelské riziko.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

senioři - ochrana - spoléhat na stát - stáří - penze - důchod

Spoření na penzi: Spoléhat na stát je riziko

Spoléhat s penzí na stát je riziko samo o sobě. Při spoření na penzi je ale rizikové využívat jenom státem podporované finanční produkty. Jak rozložit riziko?

Text: Petr Zámečník

27. 05. 2019

Evropský parlament - EU - Evropská unie

Volby do Evropského parlamentu: Proč se zúčastnit

Často slýchám: „Politika mě nezajímá.“ Na to reaguji: „A jaké daně budeš mít, tě zajímá?“ Odpověď je zpravidla jednotná: „To samozřejmě ano.“ Jenže o daních a sociálních dávkách rozhodují politici, které si zvolíme.

Text: Petr Zámečník

20. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *