CZK/€ 25.270 +0,16%

CZK/$ 24.542 -0,07%

CZK/£ 29.912 -0,13%

CZK/CHF 26.912 +0,02%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

03. 10. 2023

0 komentářů

USA odvrátily „shutdown“, jen ale do listopadu

 

Americká politika je v poslední době velmi vyhrocená. Politici si jako rukojmí berou i ekonomiku. Další dějství jednání o shutdownu bude pokračovat v následujících týdnech.

Loading



 

Spojené státy na poslední chvíli odvrátily takzvaný „shutdown“, tedy zastavení financování veřejných institucí, které by zastavilo i výplaty federálním zaměstnancům a členům ozbrojených složek. Podle starého zákona musí být rozpočet schválen před začátkem nového fiskálního roku, který započal se začátkem října.

Zjednodušeně řečeno, podmínky právního předpisu známého jako Anti-Deficiency Act, který byl poprvé přijat v roce 1884, zakazují federálním agenturám utrácet nebo zavazovat se k čerpání finančních prostředků bez zákona o přidělení prostředků – nebo jiné formy schválení – ze strany Kongresu,“ uvádí deník The Guardian.

Pro ekonomiku by to neznamenalo takový problém jako v případě neposunutí dluhového stropu, což se řešilo na začátku léta, ale i tak nelze důsledky brát na lehkou váhu, ekonomika by je zcela jistě pocítila. Negativní scénář však prozatím nenastane. Američtí politici však ukazují, že mají averzi k riziku. Nakonec se dohodli, ovšem i tentokrát takřka na poslední chvíli, doslova pár hodin před termínem.

Politický hazard

Je ale třeba upřesnit, že v žádném případě kauza nekončí. Její řešení kongresmani odložili do blízké budoucnosti. Republikáni totiž přišli s omezeným plánem, který například vůbec nepočítá s financemi na podporu Ukrajiny, i když tato záležitost by se měla v Kongresu probírat co nejdříve. Prozatímní řešení dává politikům ze Sněmovny reprezentantů, Senátu i prezidentské administrativy k jednání dalších 45 dní. Pak se bude hlasování opakovat.

„Shutdowny“ jsou více politickou než ekonomickou otázkou. Poprvé k odepřené peněz federálním úřadům došlo až v moderních amerických dějinách a dnes jsou poměrně častou součástí politického boje. Snahy o obstrukce pro Bidenovu administrativu přicházejí hlavně z pravého křídla Republikánské strany, které vzhledem k těsné většině republikánů v dolní komoře požívá velkého vlivu. Předseda komory Kevin McCarthy nemá silnou pozici, a tak musí tomuto křídlu, které prezidentovu hospodářskou politiku často kritizuje, vycházet vstříc.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní čeští investoři propadají pro letošek skepsi

Čeští investoři jsou ve srovnání se zbytkem světa skeptičtější ohledně pokračování býčího trhu. Dva roky po sobě rostly trhy o více než 20 %.  A to se neděje často! Naposledy k této situaci došlo v roce 1998. Není tedy divu, že po tak dobrých výsledcích optimismus klesá. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 01. 2025

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *