CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

03. 10. 2023

0 komentářů

USA odvrátily „shutdown“, jen ale do listopadu

 

Americká politika je v poslední době velmi vyhrocená. Politici si jako rukojmí berou i ekonomiku. Další dějství jednání o shutdownu bude pokračovat v následujících týdnech.

Loading 

Spojené státy na poslední chvíli odvrátily takzvaný „shutdown“, tedy zastavení financování veřejných institucí, které by zastavilo i výplaty federálním zaměstnancům a členům ozbrojených složek. Podle starého zákona musí být rozpočet schválen před začátkem nového fiskálního roku, který započal se začátkem října.

Zjednodušeně řečeno, podmínky právního předpisu známého jako Anti-Deficiency Act, který byl poprvé přijat v roce 1884, zakazují federálním agenturám utrácet nebo zavazovat se k čerpání finančních prostředků bez zákona o přidělení prostředků – nebo jiné formy schválení – ze strany Kongresu,“ uvádí deník The Guardian.

Pro ekonomiku by to neznamenalo takový problém jako v případě neposunutí dluhového stropu, což se řešilo na začátku léta, ale i tak nelze důsledky brát na lehkou váhu, ekonomika by je zcela jistě pocítila. Negativní scénář však prozatím nenastane. Američtí politici však ukazují, že mají averzi k riziku. Nakonec se dohodli, ovšem i tentokrát takřka na poslední chvíli, doslova pár hodin před termínem.

Politický hazard

Je ale třeba upřesnit, že v žádném případě kauza nekončí. Její řešení kongresmani odložili do blízké budoucnosti. Republikáni totiž přišli s omezeným plánem, který například vůbec nepočítá s financemi na podporu Ukrajiny, i když tato záležitost by se měla v Kongresu probírat co nejdříve. Prozatímní řešení dává politikům ze Sněmovny reprezentantů, Senátu i prezidentské administrativy k jednání dalších 45 dní. Pak se bude hlasování opakovat.

„Shutdowny“ jsou více politickou než ekonomickou otázkou. Poprvé k odepřené peněz federálním úřadům došlo až v moderních amerických dějinách a dnes jsou poměrně častou součástí politického boje. Snahy o obstrukce pro Bidenovu administrativu přicházejí hlavně z pravého křídla Republikánské strany, které vzhledem k těsné většině republikánů v dolní komoře požívá velkého vlivu. Předseda komory Kevin McCarthy nemá silnou pozici, a tak musí tomuto křídlu, které prezidentovu hospodářskou politiku často kritizuje, vycházet vstříc.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *