Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Koruně pomohlo zasedání ČNB

Banky 04.05.2018 | 16:33 0 Komentářů

Středoevropské měny pokračovaly tento týden v oslabování. Polský zlotý ztratil oproti pondělí 1 % a týden uzavírá na 4,25 PLN/EUR, maďarský forint oslabil 0,5 % na 314,2 HUF/EUR. Také česká koruna měla začátkem týdne našlápnuto podobně a v úterý si sáhla na nejslabší letošní hodnotu. Poté ale začala korigovat a na konci týdne se prakticky vrátila zpět k hodnotě 25,50 CZK/EUR, kde v pondělí začala.

Koruně pomohlo čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Ta sice žádnou změnu v měnové politice neodhlasovala, mírně ale zvýšila svou prognózu jak na ekonomický růst, tak i na posilování české měny. Nutno také podotknout, že jeden ze sedmi přítomných členů hlasoval pro zvyšování úrokových sazeb již na tomto zasedání. Kompletní analýzu včerejšího zasedání naleznete na našem webu (http://bit.ly/CNB0518).

Český průmysl zpomalil kvůli kalendářním efektům

V pondělí budou zveřejněny statistiky českého statistického úřadu. Průmyslová výroba v březnu zpomalila, především kvůli sezónním efektům, kdy letošní březen měl o dva pracovní dny méně než minulý rok. Meziročně se také snížila výroba motorových vozidel, především automobilky vyrábějící malá auta čelí nižší poptávce. I přesto, že náš odhad je jeden z nejnižších na trhu, domníváme se, že průmyslová výroba zůstává v dobré kondici a očištěná o počet pracovních dnů si udržela dobré meziroční tempo růstu. V meziměsíčním vyjádření po očištění o sezónní vlivy pak průmyslová výroba v březnu mírně zkorigovala únorový propad.

Nižší počet pracovních dnů se také pravděpodobně odrazil v březnové dynamice maloobchodních tržeb. I když tržby očištěné o sezónní efekty meziměsíčně vzrostly nejvíce od listopadu loňského roku, meziroční dynamika zpomaluje kvůli kalendářním efektům. Na neutuchající chuť spotřebitelů nakupovat poukazuje i spotřebitelská důvěra, která se stále drží na rekordních úrovních. Více o naši makroekonomických výhledech na měsíc květen naleznete na našem webu (http://bit.ly/2Ibzdz2).

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.