CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

04. 05. 2018

0 komentářů

Koruně pomohlo zasedání ČNB

 

Středoevropské měny pokračovaly tento týden v oslabování. Polský zlotý ztratil oproti pondělí 1 % a týden uzavírá na 4,25 PLN/EUR, maďarský forint oslabil 0,5 % na 314,2 HUF/EUR. Také česká koruna měla začátkem týdne našlápnuto podobně a v úterý si sáhla na nejslabší letošní hodnotu. Poté ale začala korigovat a na konci týdne se prakticky vrátila zpět k hodnotě 25,50 CZK/EUR, kde v pondělí začala.

Loading



 

Koruně pomohlo čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Ta sice žádnou změnu v měnové politice neodhlasovala, mírně ale zvýšila svou prognózu jak na ekonomický růst, tak i na posilování české měny. Nutno také podotknout, že jeden ze sedmi přítomných členů hlasoval pro zvyšování úrokových sazeb již na tomto zasedání. Kompletní analýzu včerejšího zasedání naleznete na našem webu (http://bit.ly/CNB0518).

Český průmysl zpomalil kvůli kalendářním efektům

V pondělí budou zveřejněny statistiky českého statistického úřadu. Průmyslová výroba v březnu zpomalila, především kvůli sezónním efektům, kdy letošní březen měl o dva pracovní dny méně než minulý rok. Meziročně se také snížila výroba motorových vozidel, především automobilky vyrábějící malá auta čelí nižší poptávce. I přesto, že náš odhad je jeden z nejnižších na trhu, domníváme se, že průmyslová výroba zůstává v dobré kondici a očištěná o počet pracovních dnů si udržela dobré meziroční tempo růstu. V meziměsíčním vyjádření po očištění o sezónní vlivy pak průmyslová výroba v březnu mírně zkorigovala únorový propad.

Nižší počet pracovních dnů se také pravděpodobně odrazil v březnové dynamice maloobchodních tržeb. I když tržby očištěné o sezónní efekty meziměsíčně vzrostly nejvíce od listopadu loňského roku, meziroční dynamika zpomaluje kvůli kalendářním efektům. Na neutuchající chuť spotřebitelů nakupovat poukazuje i spotřebitelská důvěra, která se stále drží na rekordních úrovních. Více o naši makroekonomických výhledech na měsíc květen naleznete na našem webu (http://bit.ly/2Ibzdz2).

REKLAMA

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *