CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

29. 06. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Koruna znovu koketuje s 26 CZK/EUR

 

Revize českého HDP ukázala, že ekonomika vloni rostla víc o něco pomaleji, než se statistici domnívali. Podle nového odhadu tak domácí hospodářství přidalo 4,5 %. Revizi se nevyhnula ani čísla za první čtvrtletí letošního roku. Mezičtvrtletní růstu byl revidován o desetinu nahoru na 0,5 %, zatímco meziroční dynamika byla kvůli celkovému zpřesnění časové řady upravena směrem dolů na 4,2 %. Zajímavá data poskytly také sektorové účty. Ty odhalily pokles ziskových marží na úkor vyšších mzdových nákladů firem. Snížila se i míra úspor, což ukazuje, že domácnosti se nebojí utrácet.

Loading



 

Na konci týdne se koruně nedařilo. Odpoledne se její kurz znovu dostal nad 26 CZK/EUR. Znovu se jednalo o pohyb, který zaznamenal celý region. Polský zlotý oslabil na 4,372 PLN/EUR a maďarský forint na 329,5 HUF/EUR.

Evropská inflace za červen nezklamala a podle dnes zveřejněného předběžného odhadu zrychlila na 2 %. Za růstem cen v eurozóně stojí zejména zdražování potravin a energií. Jádrová inflace v souladu s očekáváním trhu zpomalila na 1 %. Zatímco očekáváme, že celková inflace kvůli efektu statistické základny v podzimních měsících znovu klesne výrazně pod dvě procenta, jádrová složka by naopak měla zrychlovat. Zrychlila také květnová inflace ve Spojených státech. Deflátor soukromé spotřeby i jeho jádrová složka zrychlily nepatrně více, než očekával trh. Zklamání přinesla nízká dynamika spotřeby amerických domácností. Už se zdálo, že by druhé čtvrtletí mohlo přinést nadprůměrnou dynamiku spotřeby, v tuto chvíli ale vše nasvědčuje tomu, že spotřeba bude pouze průměrná. Dolů tak půjdou odhady HDP v USA za Q2. Kurz eura proti dolaru na tato čísla nereagoval. Už ráno se vydal k vyšším hodnotám. Dnešní evropské obchodování uzavírá blízko 1,163 USD/EUR.

VIKTOR ZEISEL
Head Economist
Investment Banking

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *