Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Koruna znovu koketuje s 26 CZK/EUR

Revize českého HDP ukázala, že ekonomika vloni rostla víc o něco pomaleji, než se statistici domnívali. Podle nového odhadu tak domácí hospodářství přidalo 4,5 %. Revizi se nevyhnula ani čísla za první čtvrtletí letošního roku. Mezičtvrtletní růstu byl revidován o desetinu nahoru na 0,5 %, zatímco meziroční dynamika byla kvůli celkovému zpřesnění časové řady upravena směrem dolů na 4,2 %. Zajímavá data poskytly také sektorové účty. Ty odhalily pokles ziskových marží na úkor vyšších mzdových nákladů firem. Snížila se i míra úspor, což ukazuje, že domácnosti se nebojí utrácet.

Na konci týdne se koruně nedařilo. Odpoledne se její kurz znovu dostal nad 26 CZK/EUR. Znovu se jednalo o pohyb, který zaznamenal celý region. Polský zlotý oslabil na 4,372 PLN/EUR a maďarský forint na 329,5 HUF/EUR.

Evropská inflace za červen nezklamala a podle dnes zveřejněného předběžného odhadu zrychlila na 2 %. Za růstem cen v eurozóně stojí zejména zdražování potravin a energií. Jádrová inflace v souladu s očekáváním trhu zpomalila na 1 %. Zatímco očekáváme, že celková inflace kvůli efektu statistické základny v podzimních měsících znovu klesne výrazně pod dvě procenta, jádrová složka by naopak měla zrychlovat. Zrychlila také květnová inflace ve Spojených státech. Deflátor soukromé spotřeby i jeho jádrová složka zrychlily nepatrně více, než očekával trh. Zklamání přinesla nízká dynamika spotřeby amerických domácností. Už se zdálo, že by druhé čtvrtletí mohlo přinést nadprůměrnou dynamiku spotřeby, v tuto chvíli ale vše nasvědčuje tomu, že spotřeba bude pouze průměrná. Dolů tak půjdou odhady HDP v USA za Q2. Kurz eura proti dolaru na tato čísla nereagoval. Už ráno se vydal k vyšším hodnotám. Dnešní evropské obchodování uzavírá blízko 1,163 USD/EUR.

VIKTOR ZEISEL
Head Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.