Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Koruna vyčkává na výsledky zasedání ČNB

Banky 26.06.2018 | 16:14 0 Komentářů

Kurz koruny se dnes ustálil kolem hladiny 25,90 CZK/EUR. Na silnější úrovně se zatím nehrne a to i navzdory tomu, že riziko zítřejšího zvýšení úrokových sazeb není nulové. Vzhledem k tomu, že centrální banka podle nás ponechá úrokové sazby nakonec beze změny, může kurz koruny v první reakci ještě mírně oslabit.

Jestřábí výroky na následné tiskové konferenci a odhodlaní ČNB sazby zvyšovat, však poté mohou kurz koruny poslat na silnější úrovně. Zisky však bude limitovat celkově negativní sentiment vůči nedolarovým aktivům a strach z obchodních válek.

Zasedání ČNB se ponese v jestřábím duchu

Bankovní rada zítra sice s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny, diskuze po tomto zasedání však podle našeho názoru přinese jestřábí výstup. V posledním období se z ČNB stále častěji ozývaly hlasy, že by centrální banka neměla se zvyšováním sazeb vyčkávat až na přelom roku, kdy utahování měnových podmínek předpokládá její prognóza. Důvodem je jednak slabší koruna (ve druhém čtvrtletí zhruba o 40 haléřů, než předpokládala květnová prognóza ČNB) a dále pak silný mzdový růst, který se již začíná propisovat do inflace. K utažení měnových podmínek se však ČNB na dnešním zasedání zřejmě nerozhoupe. S tímto krokem si podle našeho názoru počká až na srpen, kdy bude mít novou prognózu. I tak ale šanci na zítřejší „hike“ nevidíme jako nulovou, dáváme mu 25% pravděpodobnost. Po srpnovém zvýšení sazeb očekáváme další utažení měnových podmínek. Více informací naleznete v našem reportu na: http://bit.ly/2tjfPr6.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.