Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Koruna na počátku týdne silnější, za zlotým ale zaostává

Investice 26.06.2017 | 16:35 0 Komentářů

Středoevropské měny vkročily do nového týdne pravou nohou. Vítězem regionálního klání byl polský zlotý se ziskem téměř půl procenta. Česká koruna si připsala necelé dvě desetiny procenta, když její kurz atakoval úroveň 26,22 CZK/EUR. Maďarský forint si polepšil zhruba ve stejném rozsahu.

Lokálním měnám dnes pomáhalo především silné euro na globálním trhu. Svou roli ale sehrály i příznivé ekonomické ukazatele. Míra nezaměstnanosti klesla v Polsku na nejnižší hodnotu od roku 1991. Z domova jsme se dočkali červnového konjunkturálního průzkumu. Ten ukázal, že důvěra domácích podnikatelů v ekonomiku se v červnu zvýšila. Po sedmi měsících k lepšímu výsledku přispěli průmyslníci, pokračuje trend zlepšující se nálady ve stavebnictví, roste i důvěra v oblasti obchodu. Poněkud překvapivě jsme zaznamenali pokles spotřebitelské důvěry. Domácnosti se podle průzkumu ČSÚ obávají zvýšení nezaměstnanosti, ale jejich úmysl spořit se přesto snížil. Spotřebitelé si také pravděpodobně uvědomili, že růst cen v Česku není přechodný, a výrazně se zvýšily jejich obavy z růstu cen. I tak důvěra spotřebitelů zůstává vysoká.

Zítřejší ekonomický kalendář ve střední Evropě je prázdný. Klíčovým kurzotvorným faktorem místních měn tak zůstane postavení eura na globálním trhu.

JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.