Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Koruna nejsilnější od opuštění režimu kurzového závazku

Investice 15.05.2017 | 16:55 0 Komentářů
Česká koruna dnes navázala na trend z minulého týdne a poprvé od ukončení režimu kurzového závazku se jí podařilo zdolat hladinu 26,50 CZK/EUR.

V odpoledních hodinách se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 26,46 CZK/EUR. Koruna profituje z klidnější situace po francouzských prezidentských volbách, což oceňují i okolní regionální měny. Zlotý i forint si dnes připisovaly více než třetinu procenta. Patrná je i korelace s pozicí eura na světovém trhu. Euro dnes vůči dolaru atakovalo týdenní maximum. A v neposlední řadě koruně pomáhají i příznivé fundamenty. Již minulý týden jsme se dočkali silných dat maloobchodních tržeb průmyslové výroby i stavebnictví. Přes silnou domácí poptávku se zlepšila a bilance zahraničního obchodu, exportní aktivita zejména českých producentů v automobilovém průmyslu zůstává vysoká. Dnešní statistika platební bilance to jenom potvrdila. Březnový přebytek skončil výrazně nad tržním očekáváním. Proti vysoké aktivní bilanci v obchodě se zbožím a službami stály v březnu relativně slabé výplaty dividend do zahraničí.

HDP potvrdí úspěšný vstup české ekonomiky do roku 2017

Dosud zveřejněné dílčí ukazatele z reálné ekonomiky ukazují, že český hospodářský růst s rokem 2017 zrychlil, když těžil z rostoucí zahraniční i domácí poptávky. I když zítra ještě struktura růstu zveřejněna nebude, očekáváme, že na zrychlení se podílejí všechny složky na poptávkové straně. Předpokládáme, že dynamika HDP zrychlila z 0,4 % v Q4 16 na 1,0 % q/q v Q1 17. Z meziročního pohledu by se měl růst české ekonomiky opět přehoupnout nad 2 % a dle našeho odhadu dosáhnout 2,5 % po 1,9 % v Q4 16. Náš odhad se nachází nad tržním konsensem a v případě jeho naplnění by se toto pozitivní překvapení mělo odrazit v silnější poptávce po CZK. Zrychlení růstu očekáváme i v Polsku. A podobnou trajektorii by mělo vykázat i Maďarsko.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.