Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Koruna čeká na Godota

Investice 05.02.2019 | 16:31 0 Komentářů

Kurz koruny vyčkává na čtvrteční zasedání České národní banky. Toho se sice dočká, Godota v podobě vyšších úrokových sazeb ale s největší pravděpodobností ne. Kurz koruny je tak přilepen k úrovni 25,70 CZK/EUR a do žádných větších akcí se nehrne. Z dvaceti analytiků dotázaných agenturou Bloomberg čekají zvýšení sazeb na nadcházejícím zasedání pouze dva.

Pokud by se tedy centrální banka k tomuto kroku přece jen rozhodla, bylo by to pro finanční trhy velké překvapení a kurz koruny by mohl reagovat výraznějším posílením směrem k úrovni 25,50 CZK/EUR.

Ani ostatní regionální měny dnes žádný výraznější pohyb nepředvedly. Polský zlotý oslabil o 0,1 % na 4,290 PLN/EUR, maďarský forint zůstal beze změny na úrovni 317,5 HUF/EUR.

Na český průmysl dolehne nižší produkce automobilů

Zítra se dozvíme, jak si v prosinci vedl český průmysl, stavebnictví a zahraniční obchod. Na průmyslu se v prosinci zřejmě podepsala nižší produkce osobních aut, a tak svými výsledky neoslní. Po listopadovém růstu o téměř 5 % y/y tak čekáme výsledek pouze 1,8 %. Bilance zahraničního obchodu v prosinci zřejmě zůstala vyrovnaná. Na jedné straně dynamika exportů zpomalila ruku v ruce s tlumenější průmyslovou výrobou, na druhou stranu investice i solidní spotřeba domácností v závěru roku podpořily dovozy.

V Polsku zítra zasedá centrální banka. Nečekáme však ani změnu v úrokových sazbách ani v rétorice. Inflace se stále nachází významně pod 2,5% inflačním cílem (v prosinci 1,1 %). Centrální banka navíc na dnešním zasedání nebude mít k dispozici ani novou inflační zprávu. Na tu si bude muset počkat až do března, a tak zítřejší zasedání bude zřejmě patřit k těm méně zajímavým.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.