Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Koruna čeká na data o inflaci

Investice 13.02.2018 | 19:21 0 Komentářů

Lednová inflace, která bude zveřejněna zítra, je vždy tak trochu sázka do loterie. To se odráží i na vývoji kurzu koruny, který zatím vyčkává, jak tento jeden z nejdůležitějších makroekonomických indikátorů nakonec dopadne. Během úterního obchodování kurz nevybočil z úzkého pásma 25,36-25,41 CZK/EUR.

Na zveřejnění běžného účtu platební bilance za prosinec, který vykázal pouze nepatrný schodek 2,9 miliardy korun, domácí měna nijak zásadně nereagovala. Za celý loňský rok dosáhla bilance běžného účtu velmi solidního přebytku 63,4 miliardy. Za kladným saldem stál zejména obchod se zbožím a službami. Podobný přebytek by si běžný účet měl udržet i v letošním roce. Stabilizovat by se měl odliv dividend a do jisté míry pomůže i příliv prostředků z EU.

Výrazných změn dnes nedoznal ani polský zlotý a maďarský forint. Zlotý oslabil o 0,2 % na 4,175 PLN/EUR, maďarský forint pak o 0,1 % na 312,1 HUF/EUR.

Česká inflace zvolnila navzdory zdražování energii  

Zítra bude zveřejněna česká lednová inflace. Spotřebitelské ceny v lednu pravděpodobně v meziměsíčním srovnání vzrostly o 0,6 %. Příčinou byl růst regulovaných cen, ale i jádrové inflace. Regulované ceny podle našeho odhadu v lednu stouply o 1,6 % m/m a postrčily tak celkový cenový růst nahoru. Pokud jde o odhad celkové inflace, rizika se koncentrují ve směru nahoru. Prodejci a poskytovatelé služeb v lednu měnili své ceníky, a tak růst cen může nakonec být ještě markantnější. Meziročně však silná srovnávací základna způsobila pokles celkové meziroční inflace z prosincových 2,4 % na 2,2 %, což je i v souladu s tržním konsenzem. Prognóza centrální banky počítá s mírně vyšší inflací, a to na úrovni 2,3 % y/y. Jádrová inflace by měla zůstat na dvou procentech a od této hodnoty by se neměla podle našeho odhadu významně odchýlit ani ve zbytku roku.

V Polsku bude zítra zveřejněn vývoj HDP v Q4 17. Polská ekonomika podle našeho odhadu přidala meziročně vysokých 5,2 %, jak již naznačil zveřejněný výsledek HDP za rok 2017 (růst HDP 4,6 %). Dobře se dařilo spotřebě domácností a investice v Q4 17 zřejmě ukáží dvouciferné tempo růstu.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.