Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Komodity postrčily ceny výrobců směrem nahoru

Investice 16.01.2018 | 11:49 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců zaznamenaly v prosinci meziměsíční nárůst o 0,3 %. Rostly především ceny chemických látek, které byly meziměsíčně o 2,2 % vyšší. Směrem nahoru je postrčily ceny ropy, které prosinci v dolarovém vyjádření stouply o 2 %. Vyšší však byly i ceny kovů a dopravních prostředků. 

Lednový skok cen ropy na současných skoro 70 dolaru za barel naznačuje, že ceny průmyslových výrobců budou v růstu pokračovat i na začátku letošního roku. V meziročním vyjádření inflace cen výrobců zpomalila na 0,7 %. Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly o 2,4 %. V meziročním srovnání zvolnily z dvouciferného tempa zaznamenaného v listopadu na prosincových 8 %. Tlak na růst cen potravin ze strany zemědělských výrobců bude tedy podle našeho odhadu postupně slábnout.

Inflační tlaky v domácí ekonomice zůstávají robustní. V první polovině letošního roku by se spotřebitelská inflace měla držet poblíž úrovně 2,5 %. Ve druhé polovině letošního roku však budou inflační talky v domácí ekonomice postupně slábnout a inflace se vydá směrem k 2% cíli centrální banky. I tak ale podle našeho odhadu centrální banka v letošním roce sáhne ke zvýšení úrokových sazeb celkem čtyřikrát. První zvýšení sazeb čekáme na zasedání 1. února.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.