CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

24. 05. 2021

0 komentářů

Komerční banka podpořila českou produkci zeleniny bez pesticidů

 

Rozvoj, vstřícnost, odpovědnost. To jsou klíčové hodnotové pilíře Komerční banky. Skrývá se mezi nimi i udržitelnost, která vedla k podpoře nejednoho inovativního regionálního projektu. Jedním z nich je i Farma Bezdínek s největšími skleníky pro celoroční pěstování zeleniny v souladu s přírodou u nás. Komerční banka se stala finančním partnerem tohoto projektu již před zahájením výstavby farmy v roce 2018.

Loading 

Komerční banka je jedinou společností z České republiky, která byla zařazena do série indexů FTSE4Good. Index identifikuje společnosti, které jsou aktivní v přístupu k ochraně životního prostředí a udržují si vysokou úroveň v oblasti sociální i v oblasti firemního řízení. K zařazení jistě přispěla podpora regionálních projektů, jako je třeba Farma Bezdínek. Ta od roku 2018 pěstuje jako první v České republice certifikovaná rajčata bez reziduí pesticidů u Dolní Lutyně.

Ideální podmínky nabídla jen jedna banka

Před stavbou prvního skleníku oslovila Farma Bezdínek kvůli financování několik bankovních ústavů. „Řada bank v roce 2018 ještě neměla specializované programy na podporu udržitelných projektů, proto jsme dostávali převážně obecné nabídky. Ty tak často nevyhovovaly našim specifickým potřebám. V Komerční bance už ale s takovou spoluprací zkušenost měli, a tak nám nabídli ideální podmínky,” říká Jiří Stodůlka, jednatel Farmy Bezdínek. Od Komerční banky společnost získala celkem 500 milionů korun, a to ve dvou etapách. „Oblast udržitelného podnikání má obrovský potenciál, a to nejen investiční, ale především společenský. A my se na tuto oblast již delší dobu intenzivně soustředíme. Bylo pro nás tedy naprosto přirozené zapojit se i do tohoto projektu,” potvrzuje David Formánek, člen představenstva Komerční banky.

Čím je Farma Bezdínek unikátní?

REKLAMA

Farma Bezdínek využívá tzv. chytré skleníky. Ty dokážou za pomoci moderních technologií minimalizovat spotřebu energie a vody na kilogram vypěstované zeleniny, a tím snižovat čerpání přírodních zdrojů. K vytápění skleníku využívají teplo z blízké elektrárny, které by jinak skončilo bez užitku v chladících věžích. Zeleninu zalévají dešťovkou a proti škůdcům ji chrání přirozeně biologicky.

Nyní provozuje Farma Bezdínek chytré produkční skleníky na celkové rozloze 12 hektarů. „Máme za sebou 3 roky tvrdé práce, poslední rok byl přitom ten nejtěžší. Z 200 zaměstnanců jich kvůli COVIDU muselo až 60 zůstat doma a pečovat o děti. S pomocí Komerční banky jsme získali pomoc v podobě programu COVID 3 a získali také grant od EU ve výši 30 milionů, což nám pomohlo tento nečas přežít,” dodává Jiří Stodůlka. Tím ale rozvoj farmy nekončí, farma plánuje další výstavbu na 3,3 hektarech. „Rozvoj Farmy Bezdínek je krásným podnikatelským příběhem a my budeme velice rádi u jeho pokračování,“ dodává David Formánek.

Komerční banka pomáhá i dalším firmám a veřejnému sektoru s udržitelným rozvojem. Více o možnostech, jak snížit dopady firemního podnikání a také inspiraci z úspěšných projektů naleznete na www.spolecne-udrzitelne.cz.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *