Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Komentář hlavní ekonomky ČBA Evy Zamrazilové

Na konci prvního měsíce roku 2015 činil objem úvěrů v české ekonomice 2645 mld. Kč, s meziročním vzestupem o 4,7 %. Z aktuálně zveřejněných údajů o HDP za rok 2014 vyplývá jednak to, že úvěry během roku 2014 rostly nepatrně rychleji než HDP v běžných cenách, a také, že podíl úvěrů na HDP je stabilně těsně nad 60 % HDP. 

V podnikové sféře v lednu mohutně rostly úvěry relativně menších objemů do 30 mil. Kč. Jejich meziroční růst činil 250 %. Úvěry v hodnotě do 7,5 mld. Kč se téměř ztrojnásobily. Sílící ekonomická aktivita v segmentu malých a středních podniků je dobrou zprávou, protože výhled hospodářského růstu nabývá robustnějších kontur.

V segmentu domácností pokračuje dynamický růst nových úvěrů na bydlení, čemuž napomáhají rekordně nízké sazby u hypoték. Přetrvává tendence poklesu zájmu o čerpání kontokorentů a úvěrů z kreditních karet. Zájem o nákupy na úvěr ale roste a promítá se do obnovení zájmu o nové spotřebitelské bankovní úvěry, splátkové prodeje či o leasing. Pravděpodobně tak domácnosti financují vybavení nově pořízených nemovitostí, k nimž se často váží i nákupy automobilů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.