CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

17. 04. 2014

0 komentářů

Subjekty:

Kolik za půjčku opravdu zaplatím? To si správně zjistí jen 9 % Čechů.

 


 

„Jednou z největších a také nejčastějších chyb při výběru půjčky je to, že se spoléháme pouze na svou hlavní banku a neporovnáváme více nabídek, které mohou být mnohem levnější. Lidé kvůli tomu přichází úplně zbytečně o spoustu peněz,“ říká Robert Štefl, vedoucí produktového týmu ve společnosti Air Bank.

Jak zjistil telefonický průzkum společnosti STEM/MARK na reprezentativním vzorku 600 lidí, při výběru spotřebitelské půjčky se 70 % Čechů spokojí rovnou s první nabídkou a s dalšími ji už nesrovnává. Trocha času a vynaložené námahy se však lidem násobně vrátí. Například u půjčky ve výši 50 000 korun na 5 let je možné výběrem nejlevnější nabídky ušetřit i 20 000 korun, tedy téměř jeden průměrný měsíční plat.

Srovnávání půjček je však jen prvním krokem k úspoře. Důležité je také vědět, podle čeho půjčky správně srovnávat. Pouze nízký úrok nebo měsíční splátka ještě nemusí znamenat, že je půjčka výhodná. Zajímejte se hlavně o takzvanou sazbu RPSN, která zohledňuje i všechny případné poplatky. Nespoléhejte se ale na sazbu RPSN uvedenou v reklamě nebo na webu banky. Zajímejte se, jakou RPSN dostanete ve smlouvě.

Podle testu serveru Bankovnipoplatky.com, který zjišťuje skutečné RPSN u jednotlivých bank, totiž může být rozdíl mezi inzerovanou a smluvní sazbou i 7 procentních bodů. Důvodem je to, že většina bank dává nízké inzerované sazby jen nejbonitnějším klientům. Výjimkou je třeba Air Bank, která svou inzerovanou sazbu 9,9 % a RPSN 10,37 % garantuje i ve smlouvě úplně všem klientům, kteří budou splácet včas.

„Pokud chce mít klient jistotu, že se vyvaruje zbytečně drahých půjček, měl by si u alespoň dvou nebo tří bank zjistit, jakou bude mít ve smlouvě RPSN a kolik za půjčku celkově zaplatí. Tyto informace obsahuje takzvaný předsmluvní formulář, který je banka klientovi povinna nezávazně vystavit. Podle průzkumu STEM/MARK ale o něj při žádosti o půjčku zatím žádá jen 9 procent Čechů,“ upozorňuje Robert Štefl.

REKLAMA

Kromě celkových nákladů na půjčku se také vyplatí zjistit, do jaké míry umožňuje banka měnit podmínky půjčky až po jejím poskytnutí. Situace klienta se totiž může v průběhu trvání půjčky změnit a banka by na to měla umět reagovat. Některé banky například klientům umožňují si podle potřeby měnit během splácení výši splátky a dobu splácení nebo posouvat termín splátky, a to dokonce zdarma a online. Jiné banky si ale za tyto služby mohou účtovat nějaké poplatky nebo kvůli změně vyžadovat návštěvu pobočky.

5 zásad pro výběr (nejen) spotřebitelské půjčky

1)     Dobře zvažte, zda půjčku opravdu potřebujete a máte dostatek příjmů na její pravidelné splácení.

2)     Nespoléhejte jen na svou hlavní banku v naději, že jako dlouholetý klient dostanete automaticky nejlevnější nabídku. Srovnejte si nabídky od alespoň dvou nebo tří bank. Úspory mohou být podle reality test serveru Bankovnipoplatky.com obrovské. Investovaný čas se vám tak bohatě vrátí.

REKLAMA

3)     Nesrovnávejte půjčky výhradně podle úroků, výše splátky nebo poplatků. Ptejte se vybraných bank, jakou RPSN budete mít ve smlouvě a kolik celkově přeplatíte. Zjistěte si také, zda po vás banka jako podmínku pro poskytnutí půjčky nebude vyžadovat nějaké další zpoplatněné produkty.

4)     Zajímejte se o to, do jaké míry umožňuje banka měnit podmínky půjčky po jejím poskytnutí. Ověřte si například, jestli si budete moci i během splácení půjčky měnit v případě potřeby například výši splátky. Ptejte se také na to, jestli s tím budou spojené nějaké poplatky.

5)     Pokud jste si už nějakou půjčku vzali a poté jste zjistili, že byste ji mohli mít jinde levnější, nezoufejte. Existující půjčky si můžete zlevnit jejich převedením z původní banky do jiné, která nabízí lepší podmínky. I zde se však vyplatí vybírat stejně pečlivě, jako by šlo o novou půjčku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Kupte teď, plaťte později. Lákavý koncept má svá rizika

Získat teď hned věc, po které toužíte a bez peněz, je skvělé. Zaplatíte prostě později a vaše budoucí já to pak nějak vyřeší. Koncept buy now, pay later dobývá i Českou republiku. Jenže má svá rizika, jde v podstatě o úvěr, při kterém se ale úvěryschopnost neřeší. […]

Text: František Veselý

18. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *