CZK/€ 24.935 -0,02%

CZK/$ 23.131 -0,47%

CZK/£ 28.979 -0,09%

CZK/CHF 25.503 -0,20%

23. 10. 2018

0 komentářů

Jak vláda pokročila s naplňováním programového prohlášení

 

Na konci června tohoto roku bylo současnou vládou vydáno programové prohlášení, ve kterém plánovala mimojiné úpravu DPH, daní z příjmů OSVČ nebo změny v systému důchodů. Které kroky již stihla rozpracovat a na které se stále čeká?

Loading



 

Zrušení karenční doby
Jedním z prvních úkolů, do kterých se nová vláda pustila bylo prosazení zrušení karenční doby včetně návrhu, jak budou finanční náklady kompenzovány zaměstnavatelům. Již byla vypracována novela zákona, podle které by první tři dny pracovní neschopnosti měly být propláceny od 1. července 2019.

“Pro zaměstnavatele by to znamenalo vyplácení náhrady mzdy o tři dny déle. ČSSZ by nemocenské dávky vyplácela dále od 15. dne pracovní neschopnosti. Náklady na tuto změnu by zaměstnavatelům mělo kompenzovat snížení odvodů za zaměstnance na nemocenské pojištění,” uvádí Jan Vaněk z účetní firmy Tigra. Stát by tak měl vybrat o 2,6 miliard korun na nemocenském pojištění méně, tento účet je však od roku 2010 každý rok v přebytku o více než tři miliardy.

Změny v důchodovém systému
V programovém prohlášení byly plány na důchodovou reformu poněkud neurčité. Cílem však bylo posílit princip zásluhovosti, aby vyšší důchody dostali ti, kteří do systému přivedli více peněz. Dosud však bylo prosazeno navýšení základní výměry důchodu na 10 % z průměrné mzdy a mimořádné navýšení penze o 1.000 Kč lidem starším 85 let. Tyto kroky naopak podporují solidaritu přerozdělování peněz, protože lidé kteří měli nejnižší příjmy budou mít nárok na vyšší důchody. Hodnota zásluhovosti je tímto krokem tedy snižována. Pro konkrétní kroky důchodové reformy plánuje vláda sestavit důchodovou komisi, která by zhodnotila dosavadní systém a pravděpodobný vývoj a následně navrhla řešení.

Podpora rodin s dětmi
Programové prohlášení také obsahovalo navýšení rodičovského příspěvku na 300.000 Kč ze současných 220.000 Kč pro rodiče, kterým se narodí jedno dítě. Pro rodiče vícerčat se má jednat o celkové navýšení na 450.000 Kč. V současné době je již schválený návrh navýšení ve dvou vlnách. “Od 1. července 2019 by rodičům, kteří čerpají rodičovský příspěvek na jedno dítě, měla být poskytnuta celková částka 260.000 Kč, rodičům vícerčat 390.000 Kč. Navýšení by se mělo týkat jak dětí, narozených po tomto termínu, tak těch, na které je dávka již čerpána. Takovým rodičům se dávka zvýší automaticky,” říká Vaněk.

REKLAMA

Tento krok by měl státní pokladnu vyjít odhadem na tři až čtyři miliardy. Podle ministryně financí však není jasné odkud se peníze vezmou, protože s nimi není počítáno v plánu rozpočtu pro příští rok. Protože ale se jedná o prioritu nejen vládní koalice, ale podporují ji i opoziční strany, peníze se pravděpodobně najdou. Kdy dojde k druhé vlně navýšení a tedy dosažení cílových částek dosud nebylo stanoveno.

Vláda také v programovém prohlášení slibuje aktivní podporu pracujících rodin prostřednictvím daňových slev. V současné době má přitom Česká republika jedny z nejvýraznějších zvýhodnění mezi zeměmi OECD.

Výše minimální mzdy
Mezi plány vlády patří také připravit jasný vzorec pro valorizaci minimální mzdy, aby mohli zaměstnavatelé lépe plánovat náklady a nečekat každý rok na jednání tripartity. Nejčastěji skloňovanou verzí je stanovení minimální mzdy na 40 % mzdy průměrné. Podle odhadů MPSV by podle tohoto vzorce minimální mzda v roce 2020 měla být 17.400 Kč. “Dosud není jasné, o kolik se zvedne minimální mzda v příštím roce. Jedná se o navýšení o 800 Kč, 1.000 Kč nebo 1.500 Kč. Jisté je, že zároveň s minimální mzdou porostou všechny úrovně zaručené mzdy, která garantuje výši mzdy podle náročnosti a odpovědnosti vykonávané práce,” vysvětluje Vaněk.

Nové daně z příjmu pro OSVČ i zaměstnance
Mezi body programového prohlášení, které dosud nemají konkrétní podobu je úprava v dani z příjmů zaměstnanců i OSVČ. V plánu je zrušení superhrubé mzdy u zaměstnanců a základní sazba daně z příjmů se zvýší z 15 % na 19 %. Tato změna byla již v tomto roce jednou projednávaná, schválena však nebyla.

REKLAMA

V případě OSVČ by mělo také dojít k navýšení daně z příjmu z 15 % na 19 %. “Živnostníkům by se tento krok měl kompenzovat odečtením tří čtvrtin odvedeného pojistného ze základu daně. V současné době se odvody na sociální a zdravotní pojištění jako náklady neuznávají vůbec,” říká Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

Tisková zpráva: Tigra

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Pracující důchodce

Na jakou smlouvu je výhodné si přivydělávat v důchodu

Pro přivýdělek v důchodu můžete mít různé motivy. Možná máte ještě stále dost energie a nechcete skončit s pracovním procesem. Nebo si chcete přivydělat k důchodu, vydělat si na nečekané výdaje a nebo si jen zajistit ještě další příjem. Jaký přivýdělek je právě pro vás výhodný?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *