CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

19. 10. 2016

0 komentářů

Jak poznáme hodnotu numismatu?

 


 

Numismatika – věda mnoha možností

Numismatika je relativně rozmanitá  věda. Ano, jedná se opravdu o historickou vědu, která se zabývá všemi platebními prostředky a jejich historickou úlohou. Zdaleka se tedy nejedná jen o bezmyšlenkové shromažďování plíšků s obsahem drahého kovu. Sbírání numismatů ve skutečnosti představuje mnohem sofistikovanější zálibu, než se na první pohled zdá. Sběratelé jsou mnohdy znalci i dalších vědních oborů, které jsou s numismatikou úzce provázány. Za všechny můžeme jmenovat historii, ekonomii, nebo umění. Tato věda se zabývá mincemi, medailemi, směnkami šeky, cennými papíry, žetony, slitky a veškerými dalšími platidly, které si lze představit. Numismatika však neobjímá jen oběživo, ale také pamětní a sběratelské medaile, které jsou mincím vzhledově často velice blízké, ale oproti nim nemají nominální hodnotu. Funkce medailí bývá zpravidla upomínková. Mají nám připomínat důležité historické okamžiky, osobnosti či místa.

Investiční mince

Stejně jako se numismatika zabývá mnoha dílčími podobory, můžeme diferenciovat i její příznivce-tedy sběratele. Někteří lidé vnímají sbírání numismatů čistě jako investiční záležitost. Tato skupina si vybírá z široké nabídky na trhu ty produkty, jejichž hodnota se rovná cennému kovu, z něhož jsou vyraženy. Zde se jedná o investiční slitky nebo mince, jejichž limitace se řídí poptávkou. Abychom si ukázali konkrétní případ, můžeme jmenovat například africkou zlatou minci Krugerrand,  která se letos razí již 50. rokem  nebo velmi oblíbeného amerického stříbrného orla.

Pamětní mince

REKLAMA

Další sběratelsky vyhledávanou skupinu tvoří pamětní mince. I tyto numismaty jsou obvykle raženy z drahých kovů, ale jejich nákupní cena již nelze přepočítávat koeficientem ceny za unci zlata či stříbra. Hodnota mince je závislá na limitaci emise, nominální hodnotě, ale také zemi emitenta, události, v rámci které byla mince vyražena, a mnoha dalších okolnostech. Jako příklad  můžeme uvést americké stříbrné dolary. Každý rok je v americké mincovně raženo několik pamětních emisí. Všechny návrhy mincí osobně schvaluje americký prezident a raznice je po ukončení ražby pokaždé zlikvidována. Dalším aspektem, který se co do hodnoty mince počítá, je také prestiž a používané technologie mincovny, jež determinuje kvalitu ražby. Další kapitolou jsou ochranné prvky, které zabraňují padělání mincí a značky, jejichž úkolem je sběratele informovat o emisním nákladu.

Flowing Hair Dollar – rekordní nárůst sběratelské hodnoty 

Kombinace výše zmíněných faktorů může vyústit až v milionový nárůst hodnoty mince oproti nominální hodnotě, případně původní ceně. Příkladem, který hovoří za vše je v současnosti nejdražší mince světa               – Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794. Hodnota mince vzrostl za více než 300 let z jednoho dolaru na více než 10 milionů dolarů. Za růstem ceny však nestojí jen její stáří. Je to fakt, že se jedná o historicky první stříbrný dolar v historii Spojených států, bylo vyraženou jen přibližně 2.000 kusů a odhaduje se, že se dochovalo pouze 10 kusů tohoto unikátu. „Tato mince opravdu píše dějiny numismatiky, proto jsme rádi, že jsme ji ve spolupráci s Národním muzeem a Národním muzeem Americké historie mohli předvést i zájemcům v České republice,“ dodává Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice, která přivezla nejdražší minci světa v roce 2016 do Prahy v rámci evropské tour. Mince přitom obsahuje pouhých 21 gramu ryzího stříbra. Bráno čistě podle hodnoty kovu, měla by dnes hodnotu necelých 14 dolarů.

Pamětní medaile

REKLAMA

Hodnota pamětních medailí se dá odvozovat v podstatě stejně jako v případě pamětních mincí. Roli hraje velikost nákladu, obsah drahého kovu,  kvalita zpracování atd. Největší důraz je však u pamětních medailí kladen na umělecké zpracování, příběh, který medaile vypráví a zručnost a jméno umělce, který je autorem designu.

Historické mince

Kapitolou samu pro sebe jsou vzácné historické unikáty, u kterých je hodnocen zejména jejich  stáří, stav, počet dochovaných exponátů, historické a politické okolnosti vzniku numismatu,  atd.

Kritérií pro určení hodnoty je opravdu mnoho, ale pravděpodobně tím nejdůležitějším je vztah majitele ke svému sběratelskému kousku. Jak se říká, citová hodnota je nevyčíslitelná…

Tisková zpráva: Národní Pokladnice

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Zmizí hotovost?

Zmizí hotovost z našich peněženek?

Češi si oblíbili platební karty a nebrání se ani inovativním způsobům plateb za různé zboží. Stále větší počet lidí platí své nákupy přes internetové platební brány. Neznamená to však, že hotovost mizí z českých peněženek, ba právě naopak. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

Text: Karel Pučelík

25. 11. 2019

Zaplatíte 155 tisíc za unci zlata? Prý se to vyplatí

Nedávno jsem dostal mail s „důležitým sdělením Národní Pokladnice“ a nabídkou ke koupi stříbrné mince Silver Eagle 2014 za cenu 590 korun. Na první pohled je to zajímavá nabídka za dobrou cenu (pokud je to s DPH). Ostatní nabízené mince a medaile od zmiňované společnosti však již tak výhodné nejsou, spíše naopak.

Text: Daniel Kuchta

05. 03. 2014

Číslovaný Václav Havel šel na dračku

Česká mincovna v Jablonci včera slavnostně vyrazila první zlatou medaili k uctění památky prezidenta Václava Havla. Pro někoho, kdo se zajímá o pamětní mince, resp. medaile, to je vcelku zajímavá možnost podívat se na to, jak se vlastně mince a medaile razí a jak to vypadá v samotné mincovně.

Text: Daniel Kuchta

23. 03. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *