CZK/€ 24.920 -0,04%

CZK/$ 21.981 +0,35%

CZK/£ 29.216 -0,17%

CZK/CHF 26.675 +0,43%

21. 01. 2016

Jak napravit neuplatnění daňové slevy?

 


 

Daňové slevy a daňové odpočty snižují daňovou povinnost. Některé daňové slevy se uplatňují pouze za celý rok, jiné měsíčně. Občas se stane, že zaměstnanci během roku zapomenou uplatnit například daňové zvýhodnění na děti nebo slevu na studenta. „Z tohoto důvodu je jejich měsíční daňová povinnost zbytečně vyšší. Opomenutí lze však napravit, a to buď při výpočtu následující měsíční daňové zálohy, v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem, nebo v daňovém přiznání. Vždy záleží na konkrétních okolnostech,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Dvouletá lhůta při zpracování ročního zúčtování daně

V praxi často dochází k situaci, že zaměstnanec přijde na to, že platil v minulém roce na dani z příjmu zbytečně více, protože neuplatnil některou daňovou slevu, až po provedení ročního zúčtování daně. V takovém případě zaměstnavatel, který provedl roční zúčtování daně, vrátí onomu zaměstnanci daňový přeplatek, pokud neuplynuly 2 roky od konce lhůty pro podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zdaňovací období, v němž daňový přeplatek vznikl.

Které slevy lze uplatnit měsíčně?

Daňové slevy snižují přímo vypočtenou daň z příjmu, přičemž zaměstnanci mohou většinu daňových slev uplatnit v poměrné výši měsíčně. Jedná se zejména o základní slevu na poplatníka, slevu na studenta, na invalidní důchod prvního a druhého stupně, invalidní důchod třetího stupně, průkaz ZTP/P a daňové zvýhodnění na děti. Pouze za celý rok je možné uplatnit daňovou slevu na manželku nebo manžela a slevu za umístění dítěte ve školce. Aby mohla mzdová účetní některou ze slev uplatnit, je potřeba jí doručit příslušný doklad potvrzující nárok na danou slevu. Automaticky vzniká nárok pouze na slevu na poplatníka. Pokud zaměstnanec mzdové účetní nedoručí například potvrzení o studiu dětí a čestné prohlášení manželky, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak není daňové zvýhodnění při výpočtu čisté mzdy zohledněno a zaměstnanec v těchto měsících zaplatí na dani z příjmu fyzických osob více, než je jeho povinnost.

REKLAMA

Daňový přeplatek za papírování stojí

Při uplatnění daňových slev může být daňová povinnost výrazně nižší. Zaměstnanec, který v některých měsících roku 2015 platil zálohy na dani z příjmu fyzických osob vyšší, než měl povinnost, může svoji chybu ještě napravit. Musí však co nejdříve doručit příslušné doklady mzdové účetní. Přijde-li se na opomenutí ještě před zpracováním ročního zúčtování daně, může zaměstnavatel zaměstnanci o přeplatek snížit zálohu na daň z příjmu fyzických osob. Druhou možností je vypořádání přeplatku v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem. Daňový přeplatek může ve výsledku dosahovat řádu tisícikorun, proto se rozhodně vyplatí věnovat vlastnímu zdanění zvýšenou pozornost. Trocha potřebného papírování za to stojí. „Když kupříkladu zaměstnanec neuplatní během roku po dobu tří měsíců daňové zvýhodnění na dvě děti, tak mu při nápravě pochybení vznikne nárok na daňovou vratku daně ve výši 7 302 Kč,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daňové odpočty se uplatňují vždy za celý rok

Nezdanitelné položky neboli daňové odpočty lze uplatnit vždy za celý rok. Ani jednu položku tak nelze využít ke snížení daňové povinnosti v průběhu roku. Daňovými odpočty jsou při splnění zákonných podmínek dary, úroky z úvěru na bydlení, zaplacené příspěvky na penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem, zaplacené příspěvky na životní pojištění, členské příspěvky zaplacené odborové organizaci a úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělání a odčitatelná položka za darování krve. Zaměstnancům majícím nárok na některý z těchto daňových odpočtů se nabízejí dvě možnosti, jak je uplatnit. Buď doručí potřebné doklady prokazující nárok na daňový odpočet mzdové účetní do 15. února následujícího roku, nebo si sami podají daňové přiznání. Při zpracování daňového přiznání mají na potřebnou administrativu více času. „Ročního zúčtování daně nemohou ovšem využít například zaměstnanci pracující během roku současně pro dva zaměstnavatele ani zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností nebo pronájmem,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

REKLAMA

Kdy daňový přeplatek obdržíte?

Uvědomí-li si zaměstnanec své opomenutí rychle, lze o vrácenou částku daně snížit odvod zálohy na daň z příjmu v dalším měsíci. Jestliže je daňová povinnost za rok narovnána formou ročního zúčtování daně, potom se přeplatky na dani z ročního zúčtování daně vracejí nejpozději se mzdou za březen. Přeplatky vzniklé na základě podaného daňového přiznání vrací finanční úřad do 30 dnů od termínu pro podání daňového přiznání. Základní termín je do 2. dubna, přeplatky tak bývají zasílány do 2. května

Loading


Související články

Daňový přeplatek

Kdy dostane důchodce daňový přeplatek?

Začátek dubna byl termínem pro podání papírového daňového přiznání. Při elektronickém podání je termín 2. května. Starobní důchod je sice od daně osvobozen, ale řada starobních důchodců jsou povinni podat daňové přiznání. A jsou případy, kdy se vám daňové přiznání v důchodu vyplatí, protože budete mít nárok […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

daňové přiznání elektronicky

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Termín pro daňové přiznání se blíží, papírově se podává už 2. dubna, tedy v úterý po Velikonocích. Pro elektronické podání budete mít ale ještě měsíc, termín je totiž až 2. května.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024

Daňové přiznání

Jak podat daňové přiznání, když pobíráte starobní důchod?

Většina starobních důchodců nemá povinnost podávat daňové přiznání. Starobní důchod se nedaní až do 36násobku minimální mzdy. Do této částky není nutné uvádět důchod v daňovém přiznání a do tohoto limitu se vejde většina starobních důchodců. Pokud si ale přivydělávají nebo mají i jiné zdanitelné příjmy, tak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024