Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Jáč: Za celý letošní rok směřuje tuzemský průmysl k růstu mírně nad 3 %

Investice 07.12.2018 | 10:19 0 Komentářů

Příznivé překvapení: tak lze hodnotit statistiky výkonu tuzemského průmyslu za letošní říjen.
Růst průmyslové výroby překonal očekávání a skutečným překvapením je silný růst nových zakázek.


Průmyslová výroba vykázala za letošní říjen meziroční růst 6,7 %. Tento solidní růst byl podpořen příznivým kalendářním efektem, neboť letošní říjen měl meziročně o jeden pracovní den navíc, i tak je ale růst silnější, než se čekalo.

Růst výroby očištěný o vliv počtu pracovních dnů činil v říjnu 3,3 %, což odpovídá i průměru pro takto očištěný růst od počátku letošního roku.

Tahounem růstu byla v případě října výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, a dále též výroba elektrických zařízení.

Opravdovým překvapením je silný růst nových zakázek, zejména těch exportních. Je ale otázkou, nakolik je silný říjnový růst nových zakázek počátkem lepšího trendu a nakolik jde spíše o jednorázovou či přechodnou záležitost.

Dnes ráno zveřejněná data z Německa, kde průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně nečekaně klesla, totiž připomínají, že vnější prostředí není pro český průmysl ideální.

Průzkumy PMI z tuzemského zpracovatelského průmyslu pak naznačují, že růst výroby a celkové aktivity v průběhu letošního druhého pololetí dále zpomalil, což by mělo platit i o závěrečných měsících roku.

Za celý letošní rok směřuje tuzemský průmysl k růstu mírně nad 3 % a bude zhruba poloviční ve srovnání s rokem 2017, kdy růst výroby činil 6,5 %.

Tuzemský průmysl se letos střetává jednak se situací plného využití výrobních kapacit a nedostatku pracovní síly v české ekonomice, a dále také se zpomalením hospodářského růstu a průmyslové aktivity v eurozóně, což je náš hlavní exportní trh.

Ve výhledu na rok 2019 bude klíčové, jak se budou vyvíjet bariéry v mezinárodním obchodě a jejich dopad na průmyslovou aktivitu v Evropě.

Pro automobilový průmysl bude také důležité, jak rychle a do jaké míry pomine dopad nové emisní normy, jež vstoupila v platnost letos v září.

Osobně očekávám, že v oblasti 3 % se bude růst tuzemské průmyslové výroby pohybovat i v roce 2019.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.