Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Jáč: Středoevropský region čelí zpomalení hospodářského růstu v eurozóně

Investice 15.02.2019 | 10:10 0 Komentářů

Růst české ekonomiky v závěrečném čtvrtletí roku 2018 příjemně překvapil a na meziroční úrovni 2,9 % překonal očekávání trhů i centrální banky. Mezičtvrtletně HDP vzrostl jedno procento, což je vzhledem ke slabému růstu v eurozóně úctyhodný výsledek.


Středoevropský region čelí zpomalení hospodářského růstu v eurozóně, své hlavní exportní destinaci, zejména pak faktickému zastavení růstu v Německu. Růst regionálních ekonomik je tažen především domácí poptávkou: jak spotřebou, tak investičními výdaji, což platí i o české ekonomice, přičemž domácí poptávka by měla být klíčovým tahounem růstu i letos.

Zároveň platí konstatování, že v roce 2018 růst české ekonomiky zpomalil a výrazně zaostal za růstem HDP Maďarska či Polska.

Závěr loňského roku přinesl nečekané zrychlení růstu české ekonomiky: mezičtvrtletní růst na úrovni 1,0 % je nejsilnější od jara roku 2017, meziroční růst 2,9 % pak představuje nejlepší výsledek od prvního čtvrtletí 2018.
ČNB ve své nedávno zveřejněné prognóze očekávala pro závěr loňského roku meziroční růst HDP 2,3 %, finanční trhy pak pro závěrečné čtvrtletí očekávaly růst 2,4 %.

Za celý rok 2018 rostl HDP České republiky dle předběžných údajů tempem 3,0 %, což znamená zpomalení v porovnání s růstem 4,5 % v roce 2017.
Meziroční růst české ekonomiky je zároveň slabší než v jiných ekonomikách středoevropského regionu.
Pro porovnání: Maďarsko za loňský čtvrtý kvartál hlásí meziroční růst HDP 4,8 %, Polsko pak růst 4,6 % (data jsou sezónně očištěna, což umožňuje jejich přímé porovnání).

Přesto jsou ale čísla o výkonu HDP jasně pozitivním překvapením a komentář ČSÚ potvrzuje, že tahounem růstu české ekonomiky je spotřeba domácností a růst investičních výdajů. Silný růst mezd, potřeba firem vyrovnat se s nedostatkem výrobních kapacit skrze vyšší investice, a též tok prostředků z evropských fondů: to vše jsou faktory, jež české ekonomice pomohly v závěru loňského roku vykázat velmi solidní růst.

Pro letošní rok odhaduji zpomalení růstu české ekonomiky do oblasti 2,7 %, výsledek za závěrečné čtvrtletí roku 2018 ale dává pro letošní rok naději na určité pozitivní překvapení. Zároveň lze konstatovat, že růst jádrové inflace v české ekonomice a silnější než očekávaný růst HDP dávají v rámci ČNB argumenty zastáncům dalšího zvýšení úrokových sazeb.

Právě implikace pro výhled úrokových sazeb vedla k tomu, že koruna na data o HDP reagovala posílením.

I nadále si myslím, že bankovní rada bude vážně debatovat o zvýšení úroků spíše až na květnovém zasedání, kdy bude mít k dispozici novou prognózu vývoje české ekonomiky a větší kvantum informací o hospodářském vývoji v eurozóně a o řešení otázek brexitu.

Nicméně, čerstvá data z české ekonomiky, tedy lednová inflace a dnes reportovaný růst HDP, znamenají, že finanční trhy budou poměrně nervózní již před nejbližším zasedáním bankovní rady, jež se bude konat 28. března, na němž bude bankovní rada nepochybně konstatovat růst inflačních rizik v české ekonomice.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.