Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Jáč: Platí i nadále scénář jen pozvolného zpřísňování měnové politiky v eurozóně

Investice 13.12.2018 | 14:35 0 Komentářů

ECB na svém dnešním zasedání potvrdila, že s koncem letošního roku ukončí čisté nákupy aktiv v rámci svého APP programu (pozn.: APP = program nákupu aktiv). Úrokové sazby zůstaly beze změny a ECB zároveň drží v platnosti svůj předpoklad, že její sazby zůstanou na stávajících úrovních alespoň do konce léta roku 2019. Pro finanční trhy v tomto ohledu ECB na svém posledním letošním zasedání nenachystala žádné překvapení.

ECB zároveň konstatovala, že bude reinvestovat prostředky ze splatných dluhopisů, jež byly koupeny v rámci APP programu, a že tyto reinvestice budou probíhat ještě i poté, co ECB začne zvyšovat své úrokové sazby. Co se týče úrokových sazeb, tak rozhodnutí o jejich stabilitě není nijak překvapivé a je v souladu s předpokladem ECB, že k prvnímu zvýšení sazeb dojde nejdříve v září 2019.

Zajímavé bude sledovat odpolední tiskovou konferenci ECB, na které bude představena nová prognóza vývoje ekonomiky eurozóny.

ECB v nové prognóze pravděpodobně sníží výhled růstu HDP eurozóny pro letošní i příští rok, mírně dolů by měla jít také predikce inflace pro rok 2019. V tomto kontextu se na trhu formují očekávání, že první zvýšení sazeb ECB nepřijde v září příštího roku, ale o něco později: nejdříve zřejmě v prosinci 2019.

Slabší hospodářský růst eurozóny a pozvolnější vzlínání cenových tlaků totiž bude znamenat potřebu pozvolnějšího zpřísňování měnových podmínek v eurozóně a ECB tak zřejmě své první zvýšení úroků odsune.

Z pohledu středoevropského regionu je podstatné, že i nadále platí scénář jen pozvolného zpřísňování měnové politiky v eurozóně. V tomto kontextu bude zejména polská centrální banka udržovat vizi stability svých úroků i v roce 2019, ve prospěch pozvolnějšího zpřísňování měnových podmínek vyznívá tato situace i pro ČNB a maďarskou centrální banku.

Bankovní rada ČNB na svém zasedání, jež se bude konat 20. prosince, zřejmě ponechá své sazby beze změny, což by znamenalo první pauzu po sérii zvyšování sazeb na čtyřech předchozích zasedáních v řadě. Příštího zvýšení úroků se tak dočkáme zřejmě až počátkem února 2019, kdy by repo sazba ČNB měla vzrůst o čtvrt procentního bodu na úroveň 2,00 %.

Poté ale mohou sazby ČNB zůstat stabilní po několik dalších čtvrtletí, zejména pokud zpřísňování měnové politiky na globální úrovni bude v roce 2019 pomalejší, než se ještě donedávna čekalo.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.