Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Italský návrat do politické nejistoty akciové trhy nerozkýval

Investice 05.12.2016 | 18:48 0 Komentářů

Evropské akciové trhy dnes se stoickým klidem přešly návrat Itálie k politické nejistotě, která zemi přinesla od konce druhé světové války již 63 vlád s průměrnou životností kolem jednoho roku. Není tedy zas až tak velkým překvapením, když evropské akcie dnes spíše reagovaly na solidní předstihové indikátory a všechny hlavní evropské indexy rostou. Index Stoxx Europe 600 posiluje o 0,7 %, když s výjimkou utilit a telekomunikací, dnes posilují všechny sektory. 

Největší zisky si připisují výrobci spotřebního zboží (1,4 %) a těžební společnosti (1,2 %). Finanční instituce, i přes propady italských bankovních domů dnes také přidávají slušných 0,9 %. Z jednotlivých titulů dnes nejvíce rostou akcie železárenské společnosti ArcelorMittal o 5 % a překvapivě i italské automobilky FCA (Fiat Chrysler Automobiles) o 4,7 %. K největším propadlíkům dnes patří již zmíněné italské bankovní domy, mezi nimiž vynikají Banca Popolare di Milano a Banco Popolare, které ztrácí 6,5 a 6 %.

Americké akciové trhy po velmi krátkém a mírném ranním zaváhání dnes také posilují, když index S&P 500 v začátku obchodování přidává 0,4 %, a zůstává tak nad psychologickou hranicí 2200 bodů, kterou v minulém týdnu poprvé překonal. Index za posledních 30 dní přidal 6 % a dnešní očekávané dobré údaje o továrních objednávkách by tento vývoj mohly dále podpořit. Výsledek italského referenda je tak z pohledu způsobené volatility na trzích v porovnání s Brexitem a Trumpem naprostým outsiderem i v USA.

Na rozdíl od polského a maďarského parketu, které přidaly 3,1 a 2 %, pražská burza dnes přešlapovala na místě s neznatelnou ztrátou pod 0,1 %. Zisky CME a Komerční banky, jejichž akcie si připsaly 1,9 a 1 % dnes kompenzovaly především akcie elektrárenské skupiny ČEZ, které reagovaly na pokračující pokles cen silové elektřiny pod hranici 30 EUR/MWh ztrátou 1,8 %. Mezi 1 a 1,5 % dnes oslabují i Unipetrol, Fortuna, Stock Spirits a v největším zobchodovaném objemu i Moneta Money Bank. 

RICHARD MIŘÁTSKÝ
Equity Analyst
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.