Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Investice do finančního IT masově rostou, nejvíce v Británii

Investice 04.11.2015 | 10:36 0 Komentářů

V sektoru bankovních a finančních služeb se stále častěji skloňuje pojem Fintech, tedy využití moderních IT technologií ve službách poskytovaných bankami, pojišťovnami nebo investičními společnostmi. Jde například o dokonalejší zabezpečení on-line plateb nebo o analýzu velkého objemu dat umožňující poskytovat nabídku na míru jednotlivým klientů. Investice do Fintechu celosvětově prudce rostou, v Evropě jen mezi lety 2013 a 2014 o 215 procent. Nejvíce se odvětví rozvíjí ve Velké Británii a Irsku, na které připadá 42 procent všech evropských investic.

Fintech tak představuje podle mnohých odborníků budoucnost bankovnictví. Britské ostrovy mají v tomto ohledu mnoho výhod: širokou a technologicky vyspělou základnu zákazníků, pozici Londýna jako světového centra finančních služeb, dostupnost potřebného kapitálu nebo pozitivní přístup regulačních úřadů. „Chci, aby se Velká Británie stala světovým lídrem v rozvoji Fintech. To jsou mé ambice – jasné a výstižné,“ uvedl britský ministr financí George Osborne.    

Britové jsou v přijímání moderních technologií oproti dalším velkým evropským zemím, jako je Německo a Francie, velmi aktivní. Například při pojištění auta tu finanční servery využívá již bezmála třetina populace, ve Francii je to jen 11 procent. 

V čem se mohou inspirovat Češi?

V České republice je velký prostor pro využití Fintech mimo jiné v oblasti bezhotovostních platebních služeb. „S tím jak se v Česku smazávají hranice mezi tradiční platbou v hotovosti a kartou, vyžadují zákazníci jednodušší, avšak spolehlivý přístup k moderním technologiím. A právě to Fintech přináší,” říká Jan Thompson, velvyslankyně Spojeného království v Praze.

Ačkoli české banky na tento trend reagují a pro své klienty nové technologie vyvíjí, často spoléhají jen na svá interní IT oddělení, která nemohou konkurovat dynamickým startupům a firmám, které se specializují přímo na návrhy inovativních Fintech řešení a navíc mají možnost je testovat a upravovat ve světovém finančním centru v Londýně.

Co všechno Fintech nabízí a jakým způsobem se propojuje tradiční svět bankovnictví s moderními finančními startupy, bude předmětem Fintech Fora již za dva týdny v Praze. První velká konference na toto téma se uskuteční 19. listopadu 2015 v prostorách hotelu Thalia. Vystoupí na ní mimo jiné třináct zástupců úspěšných Fintech firem z Velké Británie, kteří českým a středoevropským finančním a bankovním institucím představí své know-how a možnosti, jak jej využít v regionu střední a východní Evropy.

Zdroj: Tisková zpráva UK Trade & Investment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.