CZK/€ 24.515 +0,14%

CZK/$ 25.028 +0,80%

CZK/£ 28.051 +0,37%

CZK/CHF 25.278 +0,26%

25. 02. 2019

0 komentářů

Inflační tlaky na začátku roku potvrzeny

 

Zatímco ceny ropy ještě táhly inflaci v průmyslu směrem dolů, změny ceníků na začátku roku (zejména u elektřiny) se projevily zdražováním. Kromě ropy a chemických látek jsem zaznamenali růst v podstatě ve všech odvětvích průmyslu. Inflace se zvýšila i v dalších primárních okruzích. Ceny průmyslu tak v lednu vzrostly o 1,0 % m/m. Ceny v zemědělství přidaly 1,4 % m/m a další zdražování jsme zaznamenali i ve stavebnictví (+0,3 % m/m). Výjimkou zůstaly ceny služeb, které na začátku roku zaznamenaly pokles. Za tím stojí zejména volatilní ceny za reklamní služby. 

Koruna na dnešní čísla reagovala posílením. Její kurz se dostal dokonce na 25,62 CZK/EUR, tedy nejníž od konce ledna.  Dnešní report podpořil statistiky spotřebitelských cen. I ty ukázaly na silné inflační tlaky. Kromě toho ekonomika vykázala v posledním čtvrtletí loňského roku nebývale silný růst. To jsou důvody, proč jsme přehodnotili svá očekávání a nyní předpokládáme, že ČNB zvýší sazby na svém březnovém zasedání.

Viktor Zeisel
Komerční banka

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.