Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Inflace zvýší tlak na kurzový závazek

BankyMakro 10.05.2016 | 16:19 0 Komentářů

Kurz koruny vůči euru se dnes držel v úzkém pásmu 27,02 – 27,03 CZK/EUR. Z poklidné nálady ho nevyvedla ani dubnová inflace, která skončila o tři desetiny výše, než trh čekal (+0,6 % y/y). Inflace však překvapila nejen trh, ale i samotné centrální bankéře. Od jejich nové prognózy se liší také o 0,3 pb. I tak je ale stále ještě daleko od 2% inflačního cíle, takže nadále držíme náš předpoklad, že k opuštění intervenčního režimu dojde v Q3 17.

Ve směru nahoru překvapila i maďarská inflace, která se v dubnu opět vrátila do kladného teritoria (+0,1 % y/y). Maďarský forint si dnes vůči euru polepšil o 0,5 %, když posílil na 314,8 HUF/EUR. Dobře se vedlo i polskému zlotému, který si připsal 0,4 % na 4,4 PLN/EUR.

Zítra bude zveřejněn záznam z posledního zasedání maďarské centrální banky (MNB) z 26. dubna. Ta na něm snížila úrokové sazby o 15 bb na 1,05 %. Záznam ze zasedání pravděpodobně naznačí, že centrální banka je ve snižování úrokových sazeb připravena pokračovat. To dnes připustil i viceguvernér MNB Marton Nagy, který prohlásil, že bankovní rada může úrokové sazby snížit ještě jednou s tím, že další kroky jsou nejisté. To by bylo i v souladu s očekáváním trhu, podle kterého sazby poklesnou v Q3 16 na 0,85 %. Ve zbytku regionu bude zítra kalendář ekonomických událostí prázdný. 

JANA STECKEROVÁ
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.