CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

09. 11. 2017

0 komentářů

Inflace proti září stoupla o 0,5 %, meziročně zrychlila na 2,9 %

 

Ceny potravin stouply o rekordních 7,8 %. K proinflačním tlakům se přidaly ceny pohonných hmot s meziročním vzestupem o 2,6 %. 

K růstu cen přispívá silný růst mezd, který dovoluje obchodníkům realizovat vysoké marže. Napětí na trhu práce stále sílí, nezaměstnaných ubývá, volných míst přibývá, tlak na růst mezd je všudypřítomný. Inflace bude atakovat horní hranici tolerančního pásma ČNB i v dalších měsících.

Centrální banka letos spíše sazby už zvyšovat nebude, protože nová prognóza naznačila pomalejší růst sazeb. Centrální banka se domnívá, že inflaci pomůže utlumit silnější koruna. K silnějšímu posilování kurzu může  během prvního čtvrtletí příštího roku dojít, protože od února začne  ČNB po dlouhé době zveřejňovat  prognózu kurzu, a to  může vést k sebenaplňujícímu efektu.

Růst mezd ale bude pokračovat, a to rychlejším tempem než  poroste  produktivita práce, takže vznik mzdově inflační spirály je stále aktuálnější. Ani silnější koruna nemůže zastavit růst cen služeb, které setrvale rostou rychleji než ceny zboží. Zpřísňování měnové politiky v průběhu příštího roku je nevyhnutelné, otázkou je, zda na 1,25 % či až na 1,5 % v listopadu 2018.

Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022

Komentář: Waterloo je v Maďarsku

To již není neúspěch politiky uměle tvořených cen, to je skutečné Waterloo. Inflace v Maďarsku vzrostla v říjnu na meziročních 21,1 procenta. Pro základní ilustraci: Je to nejhorší číslo v rámci Visegradu……a jedno z nejhorších v celé Evropské unii.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

14. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *