Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Inflace proti září stoupla o 0,5 %, meziročně zrychlila na 2,9 %

Makro 09.11.2017 | 09:43 0 Komentářů

Ceny potravin stouply o rekordních 7,8 %. K proinflačním tlakům se přidaly ceny pohonných hmot s meziročním vzestupem o 2,6 %.

K růstu cen přispívá silný růst mezd, který dovoluje obchodníkům realizovat vysoké marže. Napětí na trhu práce stále sílí, nezaměstnaných ubývá, volných míst přibývá, tlak na růst mezd je všudypřítomný. Inflace bude atakovat horní hranici tolerančního pásma ČNB i v dalších měsících.

Centrální banka letos spíše sazby už zvyšovat nebude, protože nová prognóza naznačila pomalejší růst sazeb. Centrální banka se domnívá, že inflaci pomůže utlumit silnější koruna. K silnějšímu posilování kurzu může  během prvního čtvrtletí příštího roku dojít, protože od února začne  ČNB po dlouhé době zveřejňovat  prognózu kurzu, a to  může vést k sebenaplňujícímu efektu.

Růst mezd ale bude pokračovat, a to rychlejším tempem než  poroste  produktivita práce, takže vznik mzdově inflační spirály je stále aktuálnější. Ani silnější koruna nemůže zastavit růst cen služeb, které setrvale rostou rychleji než ceny zboží. Zpřísňování měnové politiky v průběhu příštího roku je nevyhnutelné, otázkou je, zda na 1,25 % či až na 1,5 % v listopadu 2018.

Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.