Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Inflace v eurozóně je již nad jedním procentem

Makro 04.01.2017 | 13:58 0 Komentářů

Včera publikovaná předběžná data německé inflace za prosinec, kde meziroční růst cen vyskočil na 1,7 %, dal jasný signál, že i inflace za eurozónu jako celek půjde nahoru. A skutečně dnes oznámená předběžná data za prosinec ukázala na zrychlení růstu spotřebitelských cen na 1,1 % z listopadových 0,6 %, oproti stejnému období předchozího roku. Ještě v květnu přitom spotřebitelské ceny v eurozóně meziročně klesaly (o 0,1 % meziročně).

Vyšší inflace je především důsledkem příznivé statistické základny pro meziroční srovnání u pohonných hmot a energií. Zatímco před rokem ceny těchto komodit rychlke klesaly, aktuálně jsou o dost výše. Inflačně působní i ceny potravin. Nicméně i sílící spotřebitelská poptávka se začíná postupně projevovat v jádrové inflaci. Ta navzdory očekávání zrychlila na 0,9 % z listopadových 0,8 % y/y.
Zvyšující se inflační tlaky samozřejmě budou dělat radost centrálním bankám. Ty nebudou muset přemýšlet o tom, jak případně dále uvolnit měnové podmínky, ale naopak se blíží návrat do normálního režimu fungování centrálních bank. Rostoucí inflace se také začíná projevovat v normalizaci výnosů na dluhopisových trzích, zejména těch s delší dobou splatnosti. Loňské období extrémně drahých dluhopisů je zřejmě definitivně za námi.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.