Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Inflace dosáhla v březnu svého dna

Spotřebitelské ceny v březnu poklesly o desetinu ve srovnání s únorem. Meziročně inflace mírně zpomalila na 1,7 %. Zvolnění je zapříčiněno především nižším růstem cen potravin. Také jádrová inflace mírně zpomalila na meziročních 1,7%. Její meziroční tempo je podporováno tlaky z trhu práce.

Spotřebitelská inflace se tedy v březnu dostala tři desetiny pod inflační cíl ČNB a půl procentního bodu pod její prognózu. Přesto si myslíme, že ČNB bude mít letos ještě prostor pro další utahování měnové politiky. Celková inflace bude v následujících měsících postupně zrychlovat i tím, jak bude mizet efekt srovnávací základny a cíle centrální banky by opět měla dosáhnout během léta. ČNB tak nic nebude stát v cestě k dalšímu zvyšování sazeb. Ve své prognóze sice počítá s jedním zvýšením na konci roku, náš výhled pro vývoj sazeb je o něco agresivnější. Myslíme si, že vzhledem ke slabšímu kurzu koruny oproti euru i pokračujícímu solidnímu růstu ekonomiky dojde ještě letos k dvojímu růstu sazeb, ve druhém a třetím kvartále.

Jelikož statistika spotřebitelské inflace dopadla podle očekávání, kurz koruny na její zveřejnění reagoval jen minimálně.

MONIKA JUNICKE
Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.