Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Index spotřebitelských cen – únor 2019 – spotřebitelská inflace v únoru dále zrychlila

Investice 11.03.2019 | 10:36 0 Komentářů

Únor přinesl další zrychlení spotřebitelské inflace, když oproti lednu ceny vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání inflace zrychlila na 2,7 % z lednových 2,5 %. Inflace se tak i v únoru nacházela nad prognózou České národní banky, a to konkrétně o 0,3procentního bodu.

K meziměsíčnímu zvýšení cen v únoru přispěly dražší potraviny, náklady spojené s bydlením a položky z oddílu rekreace a kultura, konkrétně především ceny dovolených s komplexními službami. Oproti lednu byl naopak mírně levnější alkohol, oděv a obuv a také pohonné hmoty.

V meziročním srovnání zůstávají i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením, které přispívají více jak z poloviny k celkovému růstu cen. Významnější příspěvek do celkové inflace zaznamenal i alkohol a tabákové výrobky a po odmlce začaly kladně k růstu cen přispívat i potraviny, především zelenina. Meziroční růst cen lze zřetelně pozorovat i v segmentech stravování a ubytování a u ostatního zboží a služeb.

Meziroční cen služeb se v únoru udržel na 3,9 %, což i nadále signalizuje poměrně silné domácí proinflační tlaky.

Domácí ekonomika bude sice i letos generovat proinflační rizika v podobě rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada České národní banky bude ve srovnání s loňském výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Jedno zvýšení úrokových sazeb na jednom ze dvou nadcházejících zasedání (březen, květen) se však jeví poměrně pravděpodobně, a to i přes zjevná rizika ve vnějším prostředí.

Miroslav Novák
Analytik Akcenta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.