CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

12. 01. 2016

0 komentářů

Index spotřebitelských cen – prosinec 2015

 


 

Inflace se v závěru loňského roku vrátila zpět k nule. V prosinci, stejně jako v listopadu, činil meziroční růst spotřebitelských cen pouhých 0,1 %. V meziměsíčním srovnání ceny dokonce o 0,1 % poklesly. Faktory, které za velmi nízkou inflací stojí, zůstávají neměnné. Jsou jimi levné pohonné hmoty a potraviny.

Z potravin meziročně nejvíce poklesly ceny mléčných výrobků. Cena jogurtů se například snížila o 11,9 %. Za máslo se meziročně platilo o 9,0 % méně. Meziroční pokles u cen pohonných hmot činil 15,1 %.

Po celý rok 2015 se spotřebitelská inflace pohybovala v rozmezí 0 až 1 %. V souhrnu za celý loňský rok spotřebitelské ceny vzrostly pouze o 0,3 %. V některých měsících se dokonce Česko nacházelo na hranici deflace, avšak oproti mnoha jiným evropským zemím meziročně ceny v Česku neklesly.

Velmi nízká inflace bude tématem minimálně i pro první polovinu letošního roku. Vzhledem k rekordně nízkým cenám ropy nelze očekávat výraznější růst inflace ani na začátku letošního roku, a to navzdory zvýšení spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků. Inflace se tak bude i nadále pohybovat pod 1 % a výrazněji nad 1 % zamíří pravděpodobně teprve ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se pravděpodobně nedočkáme dříve než v roce 2017.

Miroslav Novák, analytik AKCENTA a.s. 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Průzkum: Češi a investice

Lidé se domnívají, že investování není snadné, a přiznávají, že mu moc nerozumí. A souhlasí s tím, že investice jim mnohdy nabízejí i nedůvěryhodné firmy. V otázce investování si tak nechají poradit, na tom nejlepším zdroji informací se ale neshodnou.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *