Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Index spotřebitelských cen – duben 2019

Makro 13.05.2019 | 13:34 0 Komentářů

Svižný růst spotřebitelských cen pokračoval i na začátku 2. čtvrtletí, ačkoliv meziroční dynamika inflace v dubnu ve srovnání s březnem zpomalila. Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly oproti březnu o 0,1 % a v meziročním srovnání o 2,8 %. V březnu přitom činil meziroční růst spotřebitelských cen 3,0 %.

K meziměsíčnímu růstu inflace v dubnu přispěly především dražší pohonné hmoty a oblečení s obuví. Levnější byl naopak alkohol a v souhrnu i potraviny.

V meziročním srovnání zůstávají i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají více jak z poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Kladně do celkové inflace v dubnu přispěly i potraviny, a to především zelenina a brambory. Meziročně podražily i položky v oddíle ostatní zboží a služby, v oddílu stravování a ubytování a také v segmentu dopravy. Meziročně levnější byl naopak alkohol a také oblečení a obuv.

Růst spotřebitelské inflace podle mě kulminoval již v březnu a přes 3 % se již letos s největší pravděpodobností nepodíváme. V nadcházejících měsících očekávám další zpomalení spotřebitelské inflace směrem k 2,5 %. A velmi pozvolné zpomalení inflace seshora ke 2 % očekávám i ve druhé polovině letošního roku.

Domácí ekonomika sice v současnosti i nadále generuje proinflační rizika v podobě nízké nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada ČNB bude ve srovnání s loňskem výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Květnové zvýšení úrokových sazeb ČNB bylo podle mě letos první a zároveň i poslední.

Miroslav Novák

Analytik

AKCENTA CZ a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.