Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Haruhiko Kuroda stiskl tlačítko “odložit“, finanční pat v USA prozatím končí

Investice 24.01.2018 | 16:16 0 Komentářů

Bank of Japan (BoJ) mírně pozměnila znění svého stanoviska týkajícího se očekávání vývoje inflace, v reakci na to japonský jen lehce posílil. Guvernér Kuroda ale během tiskové konference nenaznačil žádné uvolňování stávající politiky. Uvedl, že inflační cíl ve výši 2 % se nemění, a prohlásil, že BoJ nezvažuje změnu politiky. Tento postoj nahrává obchodníkům počítajícím s nárůstem ceny USD/JPY, pokud se cena bude pohybovat nad 110.00-25.

Finanční pat americké vlády skončil, nicméně financování potrvá pouze do 8. února, protože Donald Trump pravděpodobně zahájí kampaň na výstavbu zdi na hranicích i další pokus na zvednutí dluhového stropu.

Donald Trump náhle zavedl třicetiprocentní tarify na pračky (Whirlpool) a solární panely, pravděpodobně ve snaze podpořit domácí výrobce. Zřejmě budeme svědky rozsáhlých diskuzí týkajících se americké obchodní politiky po Trumpově čtvrtečním projevu v Davosu a jeho Zprávě o stavu Unie příští úterý 30. ledna.

Měnový pár GBP/USD zvládl překlenout celou cestu k 1.4000 s málo významnými katalyzátory, kromě technického narušení oblasti 0.8800 u páru EUR/GBP. Začíná se stále více mluvit o možnosti druhého referenda o Brexitu, když se Velká Británie při jednání s EU nikam nedostane. Není vůbec jasné, zda by druhé hlasování dopadlo s výsledkem pro setrvání v Unii. Ve skutečnosti by si dřívější předseda strany UKIP, Nigel Farage, a ostatní osobnosti podporující Brexit, druhé referendum přáli, protože se domnívají, že by opět převládly hlasy pro odchod z Unie.)

Výhled událostí

Obchodníci počítající s tím, že kurz EUR/USD bude klesat, doufají, že schůze ECB konající se tento čtvrtek přinese stejné zklamání jako schůze BoJ, jelikož tržní očekávání posunu od „jestřábího” postupu ze strany ECB by mohlo předběhnout realitu. Přece jen rozpětí úrokové sazby EU-US dosáhlo nového dna a prezident Mario Draghi může posun na této schůzi oddálit v naději, že posun provede na březnové schůzi. Mezitím bude mít několik měsíců a počká si na výsledky voleb v Itálii. Pokud ano, růst EUR/USD by pro teď mohl být nesprávný, ale budeme muset sledovat její aktivitu až pod 1,2100 a dokonce 1.2000, pro pocit, že býčí trh byl prozatím omezen na maximální hodnotu.

Všimněte si profilu Trumpova kandidáta na jedno z uvolněných míst v Radě guvernérů FED, Marvina Goodfrienda. Zdá se, že jeho názory jsou v rozporu se současnými a možnými kroky FED, jelikož je proti kvantitativnímu uvolňování, pro negativní sazby, a zastává „jestřábí“ přístup, pokud inflace překročí 2 %.

John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.