Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

FX Aktuality: ECB jen těžko spustí oživení eura

Aktuálně trh prodává euro a libru skoro stejně rychle, jako nakupuje americký dolar, který proti japonskému jenu, australskému a novozélandskému dolaru stagnoval a vůči kanadskému dolaru dokonce klesal.

 • Obchodníci nadále shortují euro

 • Kanadský dolar by se mohl díky dobrým údajům z USA zotavit

 • Kurz EURUSD by konečně mohl dosáhnout parity

  Aktuálně trh prodává euro a libru skoro stejně rychle, jako nakupuje americký dolar, který proti japonskému jenu, australskému a novozélandskému dolaru stagnoval a vůči kanadskému dolaru dokonce klesal.

  Zdá se, že hlavním tématem je carry trading – shortování eura a ECB, která neustále tiskne nové peníze, proti měnám s vysokým výnosem ve zbytku světa. Když vidím známky rozkolísané chuti riskovat, zajímalo by mě, jak dlouho to ještě může trvat, ale v tuto chvíli je to jednoznačně silné téma.

  Včera byl jednoznačně nejsilnější měnou kanadský dolar poté, co guvernér Kanadské centrální banky Stephen Poloz účinně ukončil očekávání dalšího snižování sazeb svým optimistickým projevem na včerejším jednání banky.

  Pokud zůstanou americké údaje i nadále silné, obchody jako krátké AUDCAD nebo i NZDCAD by mohly vzbudit výrazný zájem na základě prastarého triku svézt se na ekonomických vyhlídkách jižního souseda.

  Japonský jen získal dodatečnou podporu od člena vedení Bank of Japan Takahide Kiuchiho, který prohlásil, že některé malé podniky utrpěly kvůli slabému jenu a vyšším nákladů, a že by BoJ měla zvážit snížení rozsahu kapitálových investic. Žádné překvapení vzhledem k tomu, že Kiuchi nesouhlasil s rozhodnutím na jednání 31. října, kdy hlasování dopadlo 5:4.

  EURCAD

  Graf EURCAD ukazuje současnou popularitu shortování eura proti komoditním měnám. Kurz EURNZD

  se nedávno také dotkl úplného minima. Včera Bank of Canada podpořila kanadský dolar a donutila trh snížit svá očekávání týkající se dalšího omezování sazeb. 

  Může ale kanadský dolar pokračovat ve svém skvělém výkonu, i pokud ceny ropy dále klesnou? Potenciál poklesu CAD může být celkem omezený.

  NZDUSD 

  Kurz NZDUSD opět nedokázal přejít přes kritickou oblast 0,7600/50, a AUDNZD a NZDCAD včera ukázaly zajímavý vývoj, který nasvědčuje tomu, že novozélandské období skvělých výsledků se chýlí ke konci. 

  Dále by mě zajímalo, jestli náhlá pozornost věnovaná chuti riskovat by mohla vést k tlaku na nelikvidní NZD (dnes je možné, že dojde k všeobecnému obratu v touze riskovat, vzhledem k jednání ECB, které představuje konec období čekání v rámci programu kvantitativního uvolňování).

  Měny zemí G10 – souhrn

  USD: Silné vyhlídky, avšak budeme muset počkat, zda zítra uvidíme solidní čísla na výplatních listinách, abychom dolar mohli skutečně označit za silný, vzhledem k tomu, že JPY a komoditní měny se také drží nahoře.

  EUR: Dojde k obratu a posílení, nebo dnes pokles zrychlí – to se uvidí po zveřejnění dalších plánů ECB na kvantitativní uvolňování. Klíčová zóna rezistence je nyní na 1,1100/1,1150. Další úroveň podpory se neočekává dřív než na úrovni parity (zopakování cesty od historického minima 0,764 z roku 2000 na historické maximum v roce 2008).

  JPY: Zůstává odolný a kurz EURJPY se opět rozpadá, GBPJPY se rozkládá do cloudu. Bude zajímavé, zda se objeví další nabídka na JPY díky nejisté chuti riskovat po jednání ECB.

  GBP: GBPUSD se rozpadl i přes podporu a je zpět v rozmezí, zatímco EURGBP vypadá slabý. Zdá se, že GBPUSD se pohybuje zpět k 1,5000, pokud zítřejší americké údaje podpoří dosavadní vývoj, na druhou stranu u EURGBP jsme zatím neviděli přesvědčivé výsledky, které by ukázaly, že trend končí, i když se pohyb občas zpomaloval.

  CHF: EURCHF klesl díky tomu, že euro v poslední době dostalo značný výprask. Teď můžeme sledovat oblast 1,0610 a vývoj po jednání ECB.

  AUD: Po včerejším oslabení dostává podporu proti NZD, ale kurz AUDUSD zůstává zahalený tajemstvím, dokud se nedostaneme nad úroveň 0,7900 nebo pod 0,7750. Jasno asi nebudeme mít až do zítřejšího zveřejnění zprávy o zaměstnanosti v USA.

  CAD: Bank of Canada měnu podporuje, ale stačí to, aby se kurz USDCAD dostal mimo rozmezí? Spíše bych viděl silný CAD v jiných párech, např. AUDCAD a NZDCAD, zejména pokud zítřejší americké údaje budou dobré.

  NZD: NZD trochu oslabuje díky tomu, že novozélandská Centrální banka zveřejnila informace o možných přísnějších makroekonomických opatřeních zaměřených na podchycení rizik způsobených trhem s bydlením (spíše než by si pohrávala s úrokovými sazbami). Zajímavý pesimistický vývoj NZDCAD a optimistický pro AUDNZD (a NZDUSD viz graf výše) naznačují, že Novozélanďané se možná snaží o změnu.

  SEK: Zdá se, že EURSEK je krátkodobě značně přeprodán, ale objem odprodejů naznačuje, že nedávná maxima představovala vrchol cyklu a můžeme se zaměřit na úroveň 9,00, která bude zajímavá, pokud 9,27 zůstane jako úroveň rezistence (pro příliš nadšené pesimisty je tu riziko zotavení na 9,38).

  NOK: Ropa nedělá vůbec nic a NOK posledních několik kol strávila na lavičce náhradníků a čekala na novinky. Sledujme, co dnes řekne Olsen u Norges Bank.

  Důležité ekonomické údaje

 • Austrálie, lednové maloobchodní prodeje vzrostly o +0,4% měsíčně dle očekávání
 • Austrálie, lednová obchodní bilance klesla o –980 mil. proti očekávání –925 mil. v prosinci 
 • Německo, lednové objednávky klesly měsíčně o –3,9 % a meziročně o –0,1 % proti očekávání ‑1,0 %/+2,6 %; případně proti meziročnímu nárůstu +3,9 % v prosinci.

Vedoucí oddělení měnové strategie Saxo Bank

John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.