Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

FX Aktuality: Čína devalvuje juan – dolar povyskočil

Investice 11.08.2015 | 17:40 0 Komentářů

Zatím největší devalvace čínského juanu

 • Mohla by spustit deflaci a globálně ovlivnit politiku centrálních bank

 • Zdá se, že krok Číny hraje ve prospěch dolaru

  Včera americký dolar výrazně oslabil poté, co místopředseda Fedu Stanley Fischer a prezident atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart nedokázali sdělit nic alespoň trochu nového nebo jestřábího.

  Poté však People’s Bank of China (PBoC) přes noc ohlásila téměř dvouprocentní devalvaci juanu, zatím největší v historii. To šokovalo USD natolik, že opět posílil, zejména oproti AUD a měnám ostatních asijských exportérů s výjimkou Japonska.

  V tuto chvíli je těžké odhadnout, jak se Čína dále zachová, je ale jasné, proč k tomuto kroku přistoupila: na Čínu byl dlouhodobě vyvíjen masivní tlak na devalvaci vzhledem k tomu, že juan v posledních několika letech nejistě kopíroval posilování dolaru i přesto, že čínské fundamenty oslabovaly a objevovaly se zřejmé náznaky deflace v Číně.

  O tomto kroku se už dlouho živě diskutovalo na mnoha místech, včetně našeho fóra (viz například naše Šokující předpovědi pro rok 2015: Čína devalvuje juan o 20 %).

  Pokud Čína ve snaze oživit ekonomiku bude svou měnu dále devalvovat (je těžké věřit, že by tomu bylo naopak), po celém světě se rozšíří nová vlna deflace, což by mohlo ovlivnit politiku centrálních bank, včetně Fedu, pokud tento pohyb začne ovlivňovat inflační opatření.

  Společně s revalvací, o níž PBoC prohlásila, že jde o jednorázový krok, oznámila centrální banka, že každodenní fixace bude brát v úvahu poptávku i nabídku, což znamená, že směnný kurz bude více ovlivňovaný trhem.

  Tento krok představuje snahu Číny o zahrnutí do Zvláštních práv čerpání MMF a o otevření se zahraničním kapitálovým tokům, aby tak prohloubila své kapitálové trhy (a mohla rovněž financovat části svého děsivého dluhu). Bude zajímavé sledovat, jak dynamický bude nyní pohyb kurzů a zda se kurz USDCNY nebo alespoň USDCNH stane více obchodovatelným měnovým párem.

  Graf: AUDUSD

  AUD si před čínskou devalvací juanu užil své místo na slunci, krok Číny však vyvinul tlak na všechny asijské vývozce a je jasné, že Čína bude ve snaze oživit vlastní ekonomiku pomocí slabší měny vyvážet deflaci

  do okolních států.

  AUD je v tomto ohledu velkou obětí a mohl by nyní směřovat k otestování hranice 0,7000 nebo i níže, pokud bude čínský juan oslabovat i v příštích týdnech.

  Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

  USD: Tento krok ze strany Číny, pokud zůstanou ostatní faktory neměnné, podporuje americký dolar, objevil se však v nevhodnou dobu, protože USD těsně před oznámením o čínské devalvaci oslaboval.

  EUR: Euro je stále měnou první volby pro financování carry trade, pokud tento krok podpoří chuť riskovat.

John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.