Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Finanční tipy na dovolenou od Banky CREDITAS

Banky Banka CREDITAS 24.06.2020 | 11:22 0 Komentářů

Pokud se chystáte v létě vyrazit do zahraničí, stojí za to dodržovat několik jednoduchých zásad pro správu svých peněz.

Zejména na směně peněz a výběrech z bankomatu můžete tratit nebo naopak ušetřit stovky korun.  

  1. HLÍDEJTE SI KURZ

Směnný kurz hraje roli jak při výměně hotovosti, tak při výběru z bankomatu v zahraničí. Zvlášť u méně obvyklých měn může být rozdíl opravdu značný.

„Jako základní indikátor lze použít kurz eura, obvykle jsou další měny navázané právě na něj,“ vysvětluje Lucie Brunclíková, ředitelka komunikace Banky CREDITAS.

Možnou pastí je DCC (dynamic currency conversion), kdy vám bankomat rovnou nabídce částku v přepočtu na českou měnu, ovšem s kurzem provozovatele bankomatu. A ten bývá obvykle výrazně horší. Pokud se s DCC setkáte, použijte volbu „výběr v místní měně“ a ne „výběr v korunách“.

 

  1. ZKONTROLUJTE SI POPLATKY ZA VÝBĚR Z BANKOMATU

Pokud chcete používat v zahraničí bankomat, vyplatí se mít banku, jež vám za to nebude účtovat poplatky. V některých sazebnících můžete totiž za zahraniční výběry platit i více než sto korun, někdy i poplatek v procentech z vybírané částky. Několik bank, mezi nimi např. CREDITAS, má výběry v zahraničí bez omezení a bez poplatků.

„Pozor si dejte na poplatky, které někdy může účtovat provozovatel bankomatu. Na takový poplatek vás musí upozornit předem a pak je dobré si rozmyslet, zda službu využijete, či raději použijete jiný bankomat, kde tento poplatek není,“ říká Brunclíková.

 

  1. POJIŠTĚNÍ KE KARTĚ JE ČASTO VÝHODNĚJŠÍ NEŽ SAMOSTATNĚ

U prémiových karet bývá cestovní pojištění součástí balíčku služeb automaticky, nemusíte si jej tedy kupovat znovu navíc. Podívejte se na kartu své banky, jaké podmínky a jak široké krytí rizik obsahuje.

I u karet, kde automaticky není, se obvykle vyplatí si jej aktivovat. Vychází to totiž mnohdy o dost lépe, než když si jej uzavřete samostatně.

U Banky CREDITAS je k MC standard za 85 korun měsíčně cestovní pojištění pro celou rodinu, včetně pojištění léčebných výloh, pojištění odpovědnosti za škodu občana, úrazové pojištění, pojištění právní ochrany a také pojištění cestovních zavazadel. A to vše s vysokým krytím: například u léčebných výloh je v základu pojištěno krytí do sedmi milionů korun.

 

  1. OVĚŘUJTE SI POSKYTOVATELE SLUŽEB

U ubytování a dalších služeb (např. půjčovny aut) je vyžadována karta. Je rozumné používat osvědčené poskytovatele a také číst si podmínky, zejména realizaci platby a pro případné storno.

„Poznamenejte si termín, do kdy můžete objednávku bez sankcí zrušit. V současné době, kdy se mohou podmínky pro cestování ještě náhle změnit, se vám to může velmi hodit,“ dodává Brunclíková.

 

  1. PENÍZE BÝVÁ LEPŠÍ MĚNIT JEŠTĚ DOMA

Pokud je měna dané země u nás nabízena, je obvykle výhodnější směnit si peníze už tady. Kurz, který dostanete na místě, nebude nejspíš moc dobrý a ve většině mimoevropských zemí vám navíc koruny nesmění vůbec (dolary a eura obvykle ano).

Když už měníte peníze v cizině, měňte je raději v bance, než ve směnárnách či od překupníků na ulici, kde hrozí výrazně větší riziko podvodu.

 

  1. VYUŽÍVEJTE CHYTRÉ PLATBY

Všude tam, kde najdete bezkontaktní terminály, můžete platit rovnou svým mobilním telefonem či hodinkami prostřednictvím aplikace Google Pay, Apple Pay či Garmin Pay. Kartu pak ani nemusíte nosit s sebou.

„Obchodník u těchto plateb nedostává žádné informace o držiteli karty ani o kartě samotné. Platby také mají řadu bezpečnostních prvků, které výrazně znesnadňují zneužití,“ upřesňuje Brunclíková.

 

  1. BUĎTE OBEZŘETNÍ

Zvláště na cestách platí bezpečnostní pravidla, která by měl člověk vždy dodržovat, aby se vyhnul komplikacím.

–          Mít s sebou více karet nebo různé prostředky k platbě.

–          Mít poznamenané číslo na hotline své banky kvůli případné blokaci karty.

–          Při používání v obchodě nedávat kartu z ruky (kvůli riziku opsání čísla karty).

–          Nenosit všechnu svou hotovost a všechny karty na jednom místě.

–          Rozhodně si nepsat PIN na kartu nebo poblíž ní.

–          Pokud máte novou kartu, před objezdem do ciziny ji aktivujte a případně zvolte vlastní PIN. Doporučujeme ji minimálně jednou použít.

–          Pokud se chystáte do vzdálenějších končin, obraťte se před odjezdem na banku a ověřte, zda pro daný region nemá nastavené nějaké omezení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.