Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Spořicí účty: Zamíchá Banka CREDITAS kartami?

Češi neradi riskují
Banky Petr Zámečník 02.01.2017 | 16:12 1 Komentář

Největší družstevní záložna se stala Bankou CREDITAS. Její hlavní zbraní v boji o klienty budou spořicí účty. Má šanci rozvířit zamrzající vody úrokových sazeb?

Úrokové sazby vlivem intervencí České národní banky (ČNB) padají a spořicí účty nevynášejí téměř nic. Navíc se centrální bance podařilo rozhýbat inflaci. Uložení peněz na spořicí účet nejen nepřinese nominálně téměř nic, ale navíc hrozí reálná ztráta. V této situaci se transformuje největší česká družstevní záložna na banku – a sází na spořicí účty. Nabídne zhodnocení až 1,1 % ročně. Má to ale háček. Klient v daném čtvrtletí nesmí vybrat ani korunu.

Banka CREDITAS je již čtvrtou bankou v nedávné historii, která láká konzervativní klienty na vyšší než obvyklý výnos na spořicím účtu. Jako první s touto strategií otevřela svůj spořicí účet ING Bank. Jejím omezením ale byla možnost posílat peníze pouze na vybrané (původně jen 3) běžné účty u jiných bank. Druhou, které se podařilo rozvířit stojaté vody spořicích účtů, byla pobočka polské mBank. Klientů i vkladů získala tolik, že roztočenou spirálu úrokových sazeb opustila a nyní nabízí jedno z nejnižších úročení na trhu. A třetí byla Air Bank Petra Kellnera s TOP3 garancí, která jí vydržela do listopadu 2016.

Se stejnou strategií vysokých úrokových sazeb spořicích účtů se nyní snaží zaujmout Banka CREDITAS. Pokud klient nevybere či nepřevede ze svého spořicího účtu v průběhu čtvrtletí žádné peníze, připíše mu zhodnocení 1,1 %. Pokud klient peníze vybere, jeho úroky klesnou na 0,5 %. I tak se ale nováček mezi bankami a matador mezi družstevními záložnami dostane na špici mezi nejlépe úročící banky. Výhodou oproti většině ostatních bank je, že není omezena výše vkladu, který je sazbou úročen.

Zajímavější vyšší zhodnocení dnes klient nedostane snadno. Např. Air Bank již nastavila úročení spořicího účtu na 0 %. Aby klient dostal bonusovou sazbu 1 %, musí alespoň 5× zaplatit platební kartou Air Bank u obchodníků. Bonusové úročení se týká vkladů na běžném účtu do 100 tis. Kč a na spořicím účtu do 250 tis. Kč. Nad uvedené hranice nejsou vklady na běžných účtech úročeny vůbec, na spořicím účtu sazbou 0,2 %.

Zhodnocení 0,75 % ročně nabízí ještě Raiffeisenbank pro vklady na eKontu Flexi do výše 150 tis. Kč. Peníze přesahující tuto hranici jsou až do výše 1 mil. Kč úročen sazbou 0,05 % a ještě vyšší částky jen 0,01 %.

Až 0,6 % nabízí Wüstenrot a řadí se tak na čtvrtou příčku mezi bankami. Má to ale háček. Základní sazba činí jen 0,2 % a na vyšší úročení dosáhne ten, kdo si dobrovolně peníze „blokuje“. Za každé čtvrtletí „vázání“ prostředků obdrží klient bonus 0,1 procentního bodu (maximálně 0,4 procentního bodu). Pokud ve vázaném období peníze nevybere, získá úročení i s bonusem. Pokud vybere, získá jen základní úročené – a to bez jakéhokoli postihu. Úročení platí pro vklady od 30 tis. Kč do 1,5 mil. Kč. Vyšší i nižší dostanou jen 0,1 %.

Zhodnocení 0,5 % nabízí ještě ING Bank u svého ING Konta pro zůstatky do 300 tis. Kč. Vyšší jsou úročeny jen 0,1 %.

Tabulka 1: Úročení spořicích účtů 5 nejlépe úročících bank

Banka

Úročení

Podmínka

Banka CREDITAS

1,1 %

Celý vklad. Klient nevybere v průběhu čtvrtletí. Jinak 0,5 %.

Air Bank

1 %

Do 250 tis. Kč. Klient zaplatí alespoň 5× kartou. Jinak 0 %.

Raiffeisenbank

0,75 %

Do 150 tis. Kč. Více 0,05 % nebo 0,01 %. Klient musí mít otevřený běžný účet.

Wüstenrot

0,6 %

Od 30 tis. Kč do 1,5 mil. Kč. Jinak 0,1 %. Klient musí vázat vklady na 1 rok.

ING Bank

0,5 %

Do 300 tis. Kč. Více 0,1 %.

Zdroj: Internetové stránky bank

Potřebuje-li klient odložit větší částku peněz na kratší dobu (např. po prodeji bytu před koupí nového, při dědictví a plánu splacení dluhů apod.), může být Banka CREDITAS optimálním řešením. I když klient peníze bude potřebovat dříve než po konci čtvrtletí a obdrží tak úročení jen 0,5 %, stále dostane více než ve většině ostatních bank. Navíc bez omezení výše vkladu.

Nezdá se pravděpodobné, že by ostatní banky nováčka v dohledné době následovaly a úroky zvyšovaly. Zatímco Banka CREDITAS má poměrně velké plány a rozpůjčovány téměř všechny vklady, ostatní banky přetékají likviditou.

Ve světle předešlých zkušeností s bankami lákajícími na vysoké úrokové sazby a na sliby jejich setrvání se nabízí jediná otázka: Jak dlouho Banka CREDITAS nejvyšší úročení spořicích účtů v Česku udrží?

Jaké úrokové sazby spořicích účtů považujete v dnešní době za optimální?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Spořicí účty: Zamíchá Banka CREDITAS kartami?”

  1. Škodolibka domácí napsal:

    Všechny 4 varianty jsou nepřijatelné … kdyby u první bylo napsáno MAXIMÁLNĚ 0,5%, pak bych to považovala za OK a dalo by se pro ní hlasovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.