Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Důvěra v českou ekonomika zůstává silná

Makro 25.08.2015 | 12:05 0 Komentářů

Důvěra v českou ekonomiku zůstává silná, navzdory mírnému poklesu vykázanému za srpen. Stabilizovala se důvěra spotřebitelů, jež může v dalších měsících získat podporu ze strany levných pohonných hmot s tím, jak klesla cena ropy.

V eurozóně si průzkumy sentimentu za srpen vedly dobře: platí to jak o kompozitním PMI indikátoru, tak o spotřebitelské důvěře. Vnější prostředí pro českou ekonomiku zůstává celkově příznivé, ačkoliv stávající nervozita na finančních trzích, hnaná nejistotou ohledně Číny, může mít na hospodářský sentiment v Evropě vliv negativní: mělo by ale jít pouze o přechodný jev.

Mírný pokles důvěry v české ekonomice proto vnímám coby fluktuaci v situaci, kdy důvěra zůstává v absolutním vyjádření silná jak u spotřebitelů, tak u podnikatelů.

Pro nejbližší období, tedy pro měsíc září, může představovat riziko aktuální výprodej na globálních akciových trzích v souvislosti s nejistotou ohledně vývoje v Číně. Nicméně, na globálních finančních očekávám stabilizaci a případný nepříznivý dopad na ekonomický sentiment v Evropě by tak měl být pouze přechodný. I nadále platí, že ekonomika eurozóny pokračuje v růstu a ceny ropy na globálních trzích dosáhly svého minima, což jsou příznivé zprávy pro středoevropský region včetně české ekonomiky. Zároveň lze zopakovat, že situace na tuzemském trhu práce se zlepšuje a jak měnová politika ČNB, tak fiskální politika české vlády zůstávají prorůstově nastaveny. Výhled pro českou ekonomiku tak zůstává příznivý, ovšem velmi silný růst HDP, pozorovaný v první polovině letošního roku, se dlouhodobě těžko udrží. Určité zpomalení tempa hospodářského růstu ale bude představovat návrat k dlouhodobě udržitelnému normálu: nepůjde tedy o nějakou negativní zprávu ohledně české ekonomiky.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.