CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

19. 06. 2012

0 komentářů

dTest: Zákazníci zbytečně váhají se změnou banky

 


 

Kodex mobility je dílem České bankovní asociace. Poradce časopisu dTest Miloš Borovička vysvětluje: „Jedná se o velmi užitečný nástroj, který odbourává spoustu administrativy. Banka, ke které přecházíte, například zařídí zrušení starého účtu, zřídí trvalé příkazy a inkasa, to vše vyplněním jediného formuláře.

Důležitým pravidlem Kodexu mobility je povinnost bank informovat své klienty o možnostech změny. Jak je tomu v praxi, přibližuje Borovička: „Banky zpravidla svou povinnost plní; údaje jsme nenalezli pouze na webu Poštovní spořitelny; u dvou bank nebyla zveřejněná verze aktuální.“ Některé bankovní ústavy ovšem k  dobrovolnému kodexu dosud nepřistoupily.

Přestože informace jsou relativně dostupné, z průzkumu časopisu dTest provedeném mezi více než dvěma a půl tisíci respondenty vyplynulo, že téměř 90 % dotázaných neví, co je obsahem Kodexu a více než 60 % z nich o něm nikdy neslyšelo. Nízká informovanost panuje i přesto, kdy si je více než polovina dotázaných vědoma, že jejich banka nemá pro ně nejvýhodnější podmínky a jsou tedy potencionálními adepty na změnu. Jen třetina dotázaných v posledních pěti letech změnu reálně uskutečnila.

Přechod k jiné bance již v současné době nebývá složitý,“ říká Miloš Borovička a dodává: „Dobrovolné kodexy profesních asociací přináší na bankovní trh větší transparenci, nicméně vzájemné srovnání podmínek a poplatků v rámci složitých a nepřehledných balíčků činí stále spotřebitelům problémy.

Návod jak postupovat při změně banky je ke stažení na stránkách www.dtest.cz/kodex-mobility.

Výsledky průzkumu zaměřeného na znalost a aplikaci Kodexu mobility

Informace o Kodexu mobility na webových stránkách bank, které jsou členy České bankovní asociace:

REKLAMA

Banka

2010

2012

Air Bank

 

není aktuální

Equa bank (Banco popolare)

ano

ano

Evropsko-ruská banka

nepřistoupila ke kodexu

REKLAMA

Citibank Europe

nenalezeno

ano

Česká spořitelna

ano

ano

Československá obchodní banka

ano

není aktuální

FIO banka, a.s.

 

ano

GE Money Bank

REKLAMA

nenalezeno

ano

J & T Banka

ano

ano

Komerční banka

ano

ano

LBBW Bank CZ

ano

ano

mbank

nepřistoupila ke kodexu

Oberbank CZ

ano

ano

Poštovní spořitelna

nenalezeno

nenalezeno

Raiffeisenbank

nenalezeno

ano

UniCredit Bank Czech Republic

nenalezeno

ano

Volksbank CZ

ano

ano

Waldviertler Sparkasse von 1842

ano

ano

Zuno

není členem ČBA

Informace o kodexu mobility na svém webu nepřináší pouze Poštovní spořitelna, ta pouze odkazuje na informaci, že ke kodexu přistoupila ČSOB.

Air Bank a Československá obchodní banka na svých stránkách zveřejňují neaktualizovaný Kodex ve znění k říjnu 2009, přitom Česká bankovní asociace vydala poslední aktualizaci v prosinci loňského roku.

Evropsko-ruská banka a mBank doposud ke Kodexu nepřistoupily, Zuno zatím není členem České bankovní asociace.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zklamala vás banka? Vyměňte ji

Změna je život – aneb pokud nás finanční instituce či jiný dodavatel zklamal, zvýšil nám cenu, drasticky změnil svoje podmínky, odejděme od něj. To je jediná jasná, hmatatelná a efektivní reakce klienta, která je zároveň pro instituce ekonomicky bolestivá. Říká se tomu „volba nohou“. Seberu se a jdu o dům dál.

Text: Patrik Nacher

29. 02. 2016

Kodex mobility nepomůže všem

Češi neradi mění banky, a to i přes příchod nových bank, které jsou na tom s poplatky nebo přístupem ke klientům mnohem lépe, než tradiční finanční instituce. A bohužel tomu nepomáhá ani Kodex mobility, který by měl sloužit především těm, kteří mají změnu banky spojenou s množstvím času ztraceným při přesouvání všech náležitostí z jedné banky do druhé.

Text: Daniel Kuchta

20. 06. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.