Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Druhá polovina týdne přinesla výprodej regionálních měn

Investice 16.06.2017 | 19:31 0 Komentářů

Uplynulý týden nabídnul z domácí ekonomiky pouze méně důležitá data. Dubnová bilance běžného účtu překvapila slušným přebytkem. Zatím jsme totiž ještě nepozorovali odliv dividend do zahraničí, který obvykle bývá v jarních měsících již zřetelný. Ceny průmyslových výrobců překvapily prudším poklesem, než očekával trh.

Za jejich snížením stojí ceny ropy a dalších komodit na globálním trhu. Současný vývoj těchto cen naznačuje, že ani v nadcházejících měsících nemůžeme očekávat nárůst cen v průmyslu. Na druhou stranu ceny v zemědělství v dubnu pokračovaly ve zvyšování, které zahájily na začátku letošního roku. Jejich meziroční dynamika dosáhla již vysokých 12,6 %. Můžeme tedy očekávat další nárůst cen potravin v rámci spotřebitelského koše.

Koruna v první polovině týdne pozvolna posilovala a proti euru vytvořila nové pozávazkové minimum, když se ve středu její kurz dostal až na 26,11 CZK/EUR. Ve čtvrtek však spolu s ostatními středoevropskými měnami oslabila až na 26,30 CZK/EUR a týden tedy končí na slabších úrovních, než na jakých začínala.

Podobný vývoj jako kurz koruny sledoval i maďarský forint. Ten také ze začátku týdne posiloval. Jeho kurz dostal až na 305,6 HUF/EUR, ale na konci týdne všechny zisky odevzdal a vrátil se k hodnotám okolo 307,9 HUF/EUR. Blízko této úrovně své obchodování v pondělí začínal. Čtvrteční výprodej se nevyhnul ani polskému zlotému. Ten tento týden ztratil 0,7 %, když se obchoduje na dosah 4,215 PLN/EUR.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.