CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

02. 06. 2017

0 komentářů

O dopadech brexitu diskutovali podnikatelé, celníci i daňoví poradci

 

Ekonomika, daně i clo po vystoupení Britů z Evropské unie. To byla témata prvního z řady plánovaných setkání podnikatelů, daňových expertů a představitelů celní správy, které uspořádaly Britská obchodní komora (Britcham) a poradenská společnost Grant Thornton.

Loading 

Podle Lubomíra Doskočila z Generálního ředitelství cel ČR dojde ke změně statusu Velké Británie vůči ostatním zemím EU, protože přejde do režimu tzv. třetí země. To bude mít vliv na veškeré obchodní transakce i pohyb zboží a obyvatelstva. Jeho slova potvrdil i Michal Boušek ze společnosti UPS. Přechod Británie do režimu tzv. třetí země, bude mít podle něj vliv na zpomalení obchodu se zeměmi EU a bude znamenat zvýšení administrativy. Jako příklad uvedl pivovar, který sídlí v irském Dublinu a který v nákladních cisternách odváží pivo na lahvování do severoirského Belfastu, který je součástí Británie. Každý vůz bude v tomto případě muset nově platit clo například ve výši 100 Eur. Nalahvovaná piva se pak opět vrací do Dublinu, odkud jsou loděmi vyváženy do světa. Každoročně je takto přepraveno přibližně 13 000 nákladních vozů, což nyní bude tedy ve výše uvedeném případě znamenat náklady navíc ve výši 1 300 000 Eur.

Podnikatelé dostanou informace včas

Velká Británie je podle březnových údajů Českého statistického úřadu pro český vývoz čtvrtou nejdůležitější obchodní destinací a díky pozitivnímu saldu přispívá k tzv. čistému exportu a příznivě ovlivňuje HDP. Pro malé a střední podnikatele v ČR je velmi důležitá hlavně v odvětvích příslušenství k automobilovému průmyslu, strojírenství, elektrických přístrojů, hraček a sportovních potřeb. „Podnikatelé musí mít informace o chystaných změnách. Mnoho z nich plánuje ve středně až dlouhodobém horizontu a již nyní chce mít přehled o možných scénářích po odchodu Velké Británie z EU. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s Britskou obchodní komorou pořádat takováto setkání, abychom mohli zájemcům z řad podnikatelů pravidelně zprostředkovávat aktuální informace a připravit se na možné dopady na jejich podnikání,“ vysvětlila Gabriela Hoppe z IB Grant Thornton Consulting.

Na řadě jsou tvrdá vyjednávání

REKLAMA

„Až tři miliony občanů Evropské unie nyní žije a pracuje ve Velké Británii. Naopak jeden a půl milionu Britů žije a pracuje v zemích EU. Nejvíce jich je ve Španělsku, Irsku a Francii. V České republice je to zhruba deset tisíc,“ uvedl Andrew Dickson z Grant Thornton International s tím, že Británie v souvislosti s Brexitem přejde do pozice tzv. třetí země, což se nějakým způsobem dotkne všech Britů pracujících v EU. „Nyní nastává důležité období, kdy musí být uzavřeny vzájemné dohody, které zajistí co nejmenší negativní vliv na obě strany,“ dodal.
Zdroj : Grant Thornton

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *