Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Domácí podnikatelé zatím strach z obchodních válek nemají

Konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu ukázal, že důvěra v českou ekonomiku se po dubnovém krátkodobém snížení vrací ke svým dlouhodobým maximům. Za velmi dobrým výsledkem stojí zejména důvěra v podnikatelském sektoru. Podnikatelé v průmyslu i ve stavebnictví očekávají zvýšení tempa výrobní činnosti, a tak i sentiment v těchto sektorech posílil. Mírné snížení zaznamenala důvěra v obchodě, ale její celková hodnota se stále drží na velmi dobrých úrovních. Nejlepší nálada je stále v sektoru služeb. Ta se v červnu dokonce ještě vylepšila. Ukazuje se tedy, že čeští podnikatelé strach z obchodních válek nemají.

Důvěra domácností stále profituje z velmi utaženého trhu práce, což se odráží na rapidním mzdovém růstu. Navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se tato situace měla v blízké době měnit. Nicméně důvěra spotřebitelů mírně klesla právě kvůli obavám z vyšší nezaměstnanosti. Celkově zůstává sentiment domácností velmi dobrý a drží se poblíž svých historických maxim.

Očekáváme, že růst HDP po nepřesvědčivém výsledku v prvním čtvrtletí zrychlí. Ekonomická dynamika by totiž měla akcelerovat i v zemích eurozóny. Rizikem zůstává zpomalení v důsledku rozvinutí obchodní války. Česká ekonomika totiž těží z volného světového obchodu. Celkově očekáváme, že letos domácí ekonomika přidá 3,8 %.To je sice zpomalení oproti loňské dynamice ve výši 4,6 %, ale stále se jedná o velmi dobrý výsledek.

VIKTOR ZEISEL
Head Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.