Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Domácí inflace se propadá i přes výrazný nárůst mezd

Cenová hladina v Česku v únoru zůstala beze změny. Vzhledem k silné statistické základně se inflace v únoru dostala pod dvouprocentní inflační cíl ČNB, když se oproti lednu propadla o 0,4 pb na 1,8 %. Takový pokles inflace centrální banka ve své únorové prognóze nečekala.

Předpokládala totiž, že se meziroční cenový růst stabilizuje na 2,2 %. Překvapení přinesly ceny potravin, které se v únoru snížily oproti lednu o 0,8 %. Na druhé straně nás mírně vyšším meziměsíčním růstem překvapily jádrové ceny. Ty se zásluhou vyšších cen služeb zvedly v průměru o čtvrt procenta. Ceny pohonných hmot zůstaly beze změny, zatímco regulované ceny nepatrně poklesly.

V meziročním vyjádření vidíme citelný pokles inflace cen potravin, která zpomalila z 4,5 % na 2,3 %. Pohonné hmoty jsou dokonce o 1,8 % levnější než vloni. Jádrová inflace se podle našeho výpočtu nezměnila a zůstává na 1,8 %, zatímco regulované ceny jsou o 1,5 % vyšší.

Zdá se, že mzdové tlaky se v ekonomice projevují pomaleji, než jsme původně očekávali. Nicméně ve střednědobém výhledu by se inflace měla znovu zvýšit. V létě by se pak měla dostat bezpečně nad dvě procenta. ČNB tak neztratí důvod zvyšovat sazby. Pole naší prognózy se sazby letos budou zvyšovat ještě třikrát. Nicméně současné slabší hodnoty inflace představují riziko, že sazby půjdou nahoru přeci jenom pomalejším tempem. Námi předpokládané zvýšení sazeb v květnu se pod vlivem dnešní dat zdá spíše nepravděpodobné.

Koruna na dnes zveřejněné statistiky reagovala oslabením, když převládla nespokojenost s dnešními inflačními čísly. Investoři tak sdílejí naše obavy, že by centrální banka mohla držet sazby nějaký čas beze změny. Její kurz se dostal dokonce na 25,48 CZK/EUR.

VIKTOR ZEISEL
Head Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.