Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Domácí ekonomický vývoj zůstal ke konci loňského roku příznivý, rizikem je zahraniční poptávka a pomalý růst cen

Poslední běžná revize výkonu ekonomiky za třetí čtvrtletí potvrdila dříve avizovaný meziroční růst (2,4 %). Průmyslová produkce byla v listopadu o 0,4 % horší než před rokem. Brzdil jí především nižší počet pracovních dnů. Inflace v prosinci zpomalila z 0,6 % na 0,1 %. Za celý loňský rok se spotřebitelské ceny zvýšily meziročně o 0,4 %, nejméně od roku 2003. Nezaměstnanost v roce 2014 meziročně mírně klesla na 7,6 %. Statistiky dnes zveřejnil Český statistický úřad a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

V listopadu se průmyslu na první pohled nedařilo, když produkce klesla v porovnání s předchozím rokem o 0,4 % a zaostala za očekáváním. Při očištění o pracovní dny, kterých bylo meziročně o dva méně, je ale výsledný 4,7 % růst poměrně solidní. Zpracovatelé, které kalendář ovlivňuje nejvíce, dokonce vytvořili nejlepší růst od letních měsíců. Nejvíce se dařilo výrobcům základních kovů, počítačů a elektrických zařízení, na druhé straně stáli výrobci elektřiny a tepla. Průměrná teplota vzduchu byla o necelé dva stupně vyšší než před rokem.

Nové zakázky se meziročně opět zvýšily. Ačkoliv se objednávkové knihy nejenom kvůli kalendáři plnily pomaleji než v předchozích měsících, je patrné že domácí poptávka má v současnosti oproti té zahraniční navrch. Spotřebitelská nálada zůstává na několikaletých maximech, což podporuje zájem i o zboží s delším datem trvanlivosti. Například registrace nových vozidel si v listopadu i prosinci udržely slušný meziroční nárůst.

Na druhou stranu některá měkká data jako je průzkum mezi nákupními manažery, potvrzují problém se zahraniční poptávkou nejenom u nás ale i v Německu a listopadový výsledek německých průmyslníků v oblasti přijímání zakázek to koneckonců potvrdil.

Český průmysl by měl i letos ekonomice významně pomoci, spoléhat ale bude především na zájem domácích spotřebitelů a pomoci by mu mělo i další zlepšení stavební produkce, která v listopadu vzrostla meziročně o 2 % (bez očištění). Kromě toho se bude podílet významnou měrou na tvorbě pracovních míst, byť pravděpodobně již ne s takovou intenzitou jako v roce 2014.

Mléčné výrobky se v prosinci prodávaly laciněji než o rok dříve a spolu s rychlejším poklesem cen zeleniny výrazně ovlivnily ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ty podle komentáře ČSÚ klesly v prosinci meziročně o 0,5 % a oproti listopadu tak začaly vytvářet deflaci. Kromě potravin se na cenách již projevily nízké ceny ropy a následný několikakorunový pokles cen pohonných hmot u čerpacích stanic. Letos by inflace měla podle dosavadních odhadů přece jen mírně zrychlit, aby se ale dostala výrazněji přes 1 %, musel by se stát malý zázrak.

Prosincový nárůst nezaměstnanosti se obešel bez překvapení, když úřady práce evidovaly o téměř 25 tisíc více žadatelů o práci než v listopadu (celkově 541,9 tisíc). Podíl nezaměstnaných osob na obyvatelstvu tak vzrostl oproti listopadu o 0,4 procentního bodu na 7,5 %. V prosinci 2013 se tento ukazatel zvýšil meziměsíčně o 0,5 procentního bodu na 8,2 %.

Počet volných pracovních míst poklesl pouze mírně, a to o necelých 700 na 58,7 tisíc. Nižší prosincový meziměsíční pokles byl zaznamenán naposledy v roce 2007 a v porovnání s předchozím rokem je v ekonomice stále o více než 20 tisíc pracovních příležitostí více. Nejvíce volných pozic eviduje zpracovatelský průmysl a obchod.

Trh práce i v prosinci zůstal v dobré kondici a jeho pozvolné zlepšování se dá očekávat i letos s pozitivním dopadem na spotřebu domácností.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.