CZK/€ 24.885 +0,48%

CZK/$ 23.151 +0,16%

CZK/£ 29.465 +0,56%

CZK/CHF 26.179 +0,52%

23. 09. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Dokáže se Unity vymanit ze své tržní niky?

 

Unity je přední světová platforma pro vývoj her, která se může za rok 2019 pochlubit 53% tržním podílem v oblasti mobilních her a růstem výnosů kolem 40 %. Společnost už jednou zvýšila své cenové rozpětí pro IPO a pravděpodobně půjde ještě výš, tak jako třeba Snowflake. Pokud budou akcie firmy k mání po 50 dolarech, bude mít tržní hodnotu zhruba 11,9 miliardy USD.

Loading 

Americký trh s IPO jede v současnosti na plné obrátky, což je zřejmé ze skutečnosti, že cena akcií firmy Snowflake překonala emisní kurz už o 112 %. Dalším IPO v řadě je Unity, engine určený pro vývoj her pro různé platformy. Stejně jako Snowflake stihla už i Unity zvýšit emisní kurz z 32-42 dolarů na 44-48 dolarů a vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby cena IPO přesáhla 50 dolarů. Při 50 USD za akcii by měla Unity hodnotu 11,9 miliardy dolarů a získala by tím 1,25 miliardy nového kapitálu, pokud nepočítáme greenshoe opce pro investiční banky. 

Hraním to pouze začíná

Unity je přední světová platforma pro tvorbu a provozování interaktivního 3D obsahu v reálném čase, kterou využívá 1,5 milionu aktivních tvůrců. Na herním trhu si vybudovala silnou pozici, která podle registračního formuláře SEC S-1 představuje odhadem 53% podíl na trhu 1000 nejstahovanějších mobilních her za rok 2019. Taková dominantní tržní pozice rozhodně představuje dobrý základ pro vynikající budoucí zisky.

Unity nabízí tvůrcům dva druhy řešení: Create Solutions a Operate Solutions. Zatímco první druh vychází z předplatitelského modelu, ten druhý využívá model založený na míře využití s podílem na výnosech. Rozsáhlejší je segment Operate Solutions, který přispívá k celkovým výnosům 54 %, a díky značné expanzi ve Velké Číně a v Asijsko-pacifickém regionu teď Unity dokázala zdroje svých výnosů geograficky diverzifikovat.

REKLAMA

Většina příjmů podle všeho pochází z herního průmyslu, ale společnost uvádí, že její technologie již začleňují do svých procesů a plánů i další odvětví, ať už jde o architekturu, strojírenství, stavebnictví, zpracovatelský či automobilový průmysl. Celkový trh, který může oslovit, je tedy mnohem větší a podle Unity může mít celosvětově objem zhruba 29 miliard dolarů. Firma příjmy z herního průmyslu a ostatních odvětví nerozlišuje, takže neherní průmysl bude nejspíš k celkovým výnosům přispívat jen malým dílem.

To znamená, že pro investory do Unity budou důležité hlavně dvě věci. Za prvé, zda budou její výnosy v herním průmyslu dál výrazně růst, ale hlavně zda firma dokáže expandovat i za jeho hranice, aby si zajistila robustnější a diverzifikovanější příjmové toky. Největším konkurentem Unity jsou Epic Games se svým Unreal Enginem, které se kvůli monetizaci a přístupu k platformě nedávno vrhly do boje s Applem. Pokud však budou mít vývojáři ze sporu mezi Applem a Epic Games obavy, mohlo by to hrát Unity do karet.

 Na základě aktuálních údajů a růstové trajektorie odhadujeme, že Unity bude mít v roce 2020 příjmy ve výši 756 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst 39,5 %. Vzhledem k soudní při mezi Applem a Epic Games nás ale ještě může příjemně překvapit. I když zatím nikdy nevykázala zisk, což je dnes u technologických firem obvyklé, podle finančních údajů se zdá, že jde o promyšlené obchodní rozhodnutí, jelikož na výzkum a vývoj vynakládá 47 % svých příjmů, což je neobvykle vysoké číslo. Některé studie naznačují, že trh podceňuje účinky vysokých a dál rostoucích výdajů na VaV na budoucí příjmy.

V prvním pololetí roku 2020 už navíc Unity vykázala nižší ztráty, takže se možná snaží postupně dostat do zisku, aby nevypadala jako Uber, který nedokázal přesvědčit trhy, že jim v dohledné budoucnosti přinese nějaký zisk.

REKLAMA

Vzhledem k tržní hodnotě zhruba 11,9 miliard dolarů a námi očekávaných příjmů 756 milionů za fiskální rok 2020 je tedy společnost Unity oceněna forwardovým poměrem P/S 15,8, což je sice vysoko, ale pokud zohledníme očekávaný růst výnosů a hrubou marži 79 %, odpovídá to ostatním softwarovým firmám. A pořád je to menší problém než v případě Snowflake, která je ohodnocena na 70násobek tržeb za fiskální rok 2021.

Rizika

V případě Unity budou největšími riziky možný nezdar jeho mezinárodní expanze a vstupu do dalších odvětví mimo herní průmysl, protože s něčím takovým tržní hodnota příliš nepočítá. Mezi další klíčová rizika patří potřeba neztratit přízeň vývojářů a cenové tlaky konkurence, jako je např. Unreal Engine. Většina příjmů plyne společnosti Unity z řešení typu Operate Solutions, a tak je tento model financovaný podílem na výnosech jedním z klíčových rizik pro růst příjmů, pokud by měli vývojáři pocit, že je Unity příliš hamižná nebo že konkurence nabízí zajímavější ceny.

Časem se také mohou objevit nové technologie a platformy, na které se bude firma obtížně adaptovat, případně mohou noví hráči na trhu přijít s lepším technickým řešením pro tvůrce a vývojáře. Rizikem jsou i kybernetické hrozby, které mohou snížit důvěryhodnost firmy mezi zákazníky.

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *