CZK/€ 23.570 -0,36%

CZK/$ 22.049 +0,30%

CZK/£ 27.305 -0,84%

CZK/CHF 24.223 -0,09%

23. 09. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Dokáže se Unity vymanit ze své tržní niky?

 

Unity je přední světová platforma pro vývoj her, která se může za rok 2019 pochlubit 53% tržním podílem v oblasti mobilních her a růstem výnosů kolem 40 %. Společnost už jednou zvýšila své cenové rozpětí pro IPO a pravděpodobně půjde ještě výš, tak jako třeba Snowflake. Pokud budou akcie firmy k mání po 50 dolarech, bude mít tržní hodnotu zhruba 11,9 miliardy USD.

Loading 

Americký trh s IPO jede v současnosti na plné obrátky, což je zřejmé ze skutečnosti, že cena akcií firmy Snowflake překonala emisní kurz už o 112 %. Dalším IPO v řadě je Unity, engine určený pro vývoj her pro různé platformy. Stejně jako Snowflake stihla už i Unity zvýšit emisní kurz z 32-42 dolarů na 44-48 dolarů a vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby cena IPO přesáhla 50 dolarů. Při 50 USD za akcii by měla Unity hodnotu 11,9 miliardy dolarů a získala by tím 1,25 miliardy nového kapitálu, pokud nepočítáme greenshoe opce pro investiční banky. 

Hraním to pouze začíná

Unity je přední světová platforma pro tvorbu a provozování interaktivního 3D obsahu v reálném čase, kterou využívá 1,5 milionu aktivních tvůrců. Na herním trhu si vybudovala silnou pozici, která podle registračního formuláře SEC S-1 představuje odhadem 53% podíl na trhu 1000 nejstahovanějších mobilních her za rok 2019. Taková dominantní tržní pozice rozhodně představuje dobrý základ pro vynikající budoucí zisky.

Unity nabízí tvůrcům dva druhy řešení: Create Solutions a Operate Solutions. Zatímco první druh vychází z předplatitelského modelu, ten druhý využívá model založený na míře využití s podílem na výnosech. Rozsáhlejší je segment Operate Solutions, který přispívá k celkovým výnosům 54 %, a díky značné expanzi ve Velké Číně a v Asijsko-pacifickém regionu teď Unity dokázala zdroje svých výnosů geograficky diverzifikovat.

REKLAMA

Většina příjmů podle všeho pochází z herního průmyslu, ale společnost uvádí, že její technologie již začleňují do svých procesů a plánů i další odvětví, ať už jde o architekturu, strojírenství, stavebnictví, zpracovatelský či automobilový průmysl. Celkový trh, který může oslovit, je tedy mnohem větší a podle Unity může mít celosvětově objem zhruba 29 miliard dolarů. Firma příjmy z herního průmyslu a ostatních odvětví nerozlišuje, takže neherní průmysl bude nejspíš k celkovým výnosům přispívat jen malým dílem.

To znamená, že pro investory do Unity budou důležité hlavně dvě věci. Za prvé, zda budou její výnosy v herním průmyslu dál výrazně růst, ale hlavně zda firma dokáže expandovat i za jeho hranice, aby si zajistila robustnější a diverzifikovanější příjmové toky. Největším konkurentem Unity jsou Epic Games se svým Unreal Enginem, které se kvůli monetizaci a přístupu k platformě nedávno vrhly do boje s Applem. Pokud však budou mít vývojáři ze sporu mezi Applem a Epic Games obavy, mohlo by to hrát Unity do karet.

 Na základě aktuálních údajů a růstové trajektorie odhadujeme, že Unity bude mít v roce 2020 příjmy ve výši 756 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst 39,5 %. Vzhledem k soudní při mezi Applem a Epic Games nás ale ještě může příjemně překvapit. I když zatím nikdy nevykázala zisk, což je dnes u technologických firem obvyklé, podle finančních údajů se zdá, že jde o promyšlené obchodní rozhodnutí, jelikož na výzkum a vývoj vynakládá 47 % svých příjmů, což je neobvykle vysoké číslo. Některé studie naznačují, že trh podceňuje účinky vysokých a dál rostoucích výdajů na VaV na budoucí příjmy.

V prvním pololetí roku 2020 už navíc Unity vykázala nižší ztráty, takže se možná snaží postupně dostat do zisku, aby nevypadala jako Uber, který nedokázal přesvědčit trhy, že jim v dohledné budoucnosti přinese nějaký zisk.

REKLAMA

Vzhledem k tržní hodnotě zhruba 11,9 miliard dolarů a námi očekávaných příjmů 756 milionů za fiskální rok 2020 je tedy společnost Unity oceněna forwardovým poměrem P/S 15,8, což je sice vysoko, ale pokud zohledníme očekávaný růst výnosů a hrubou marži 79 %, odpovídá to ostatním softwarovým firmám. A pořád je to menší problém než v případě Snowflake, která je ohodnocena na 70násobek tržeb za fiskální rok 2021.

Rizika

V případě Unity budou největšími riziky možný nezdar jeho mezinárodní expanze a vstupu do dalších odvětví mimo herní průmysl, protože s něčím takovým tržní hodnota příliš nepočítá. Mezi další klíčová rizika patří potřeba neztratit přízeň vývojářů a cenové tlaky konkurence, jako je např. Unreal Engine. Většina příjmů plyne společnosti Unity z řešení typu Operate Solutions, a tak je tento model financovaný podílem na výnosech jedním z klíčových rizik pro růst příjmů, pokud by měli vývojáři pocit, že je Unity příliš hamižná nebo že konkurence nabízí zajímavější ceny.

Časem se také mohou objevit nové technologie a platformy, na které se bude firma obtížně adaptovat, případně mohou noví hráči na trhu přijít s lepším technickým řešením pro tvůrce a vývojáře. Rizikem jsou i kybernetické hrozby, které mohou snížit důvěryhodnost firmy mezi zákazníky.

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin ignoruje dohodu o dluhovém stropu

Cena bitcoinu měla minulý týden klesající tendenci a v porovnání s předchozím týdnem klesla přibližně o 5 %, protože investoři nadále vyčkávají na makroekonomický vývoj. Trh s kryptoměnami na úspěch v otázce dluhového stropu v USA nijak výrazně nereagoval, což naznačuje, že investoři se soustředí spíše na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023

Václav Skoblík: Masivní rozvoj obnovitelných zdrojů v EU snížení cen pro spotřebitele nepomůže

Evropská komise navrhla reformu uspořádání trhu s elektřinou v Evropské unii (EU). Cílem je podle oficiálního vyjádření urychlit nárůst obnovitelných zdrojů energie. Dále postupně ukončit využívání zemního plynu a snížit závislost výdajů spotřebitelů na kolísavých cenách fosilních paliv. Tyto kroky mají vést k lepší ochraně spotřebitele před budoucím prudkým […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *